Lidhje

Filmi dokumentar "Emancipimi i turmave"


Regjisori dhe skenaristi Ervin Lera organizoi në Tiranë premierën e filmit dokumentar “Emancipimi i turmave”.

Filmi Emancipimi i Turmave
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00


Ai thotë se “filmi është një përpjekje për të shpjeguar disa nga ngjarjet më të rëndësishme të kohëve moderne në historinë e Shqipërisë dhe i referohet zhvillimeve nga regjimi komunist e deri në ditët e sotme”.

Studiuesi i njohur Përparim Kabo, protagonist në film, thotë se “dokumentari zbërthen sfidën e qytetarisë shqiptare për të protestuar në dobi të vetvetes dhe turmëzimit të palogjikshëm në dobi të të tjerëve”.

Premiera e dokumentarit “Emancipimi i turmave” u zhvillua në Universitetin Mesdhetar të Tiranës, duke tërhequr vëmendjen e shumë studentëve dhe pedagogëve, krahas kineastëve dhe pjesëtarë të botës së filmit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG