Lidhje

Kinë: Numri i të vdekurve nga koronavirus, mbi 1,100


Zyrtarët kinezë shëndetësisë njoftuan mërkurën se numri i vdekurve nga koronavirusi ka arritur shumë se 1,100.

Shifrat e Komisionit Kombëtar Shëndetësisë përfshijnë 97 vdekje reja dhe gjithsej 44,653 njerëz konfirmuar si infektuar nga shpërthimi i koronavirusit muajin e kaluar. Disa ekspertë kanë hedhur dyshime nëse ky është numri i plotë i rasteve.

Nëse shifrat janë sakta, kjo mund linte vend për një farë optimizmi sepse 2,105 rastet e reja konfirmuara martën, shënojnë një nivel ulët se sa ato raportuara ditët e mëparshme.

Shumica e rasteve me koronavirus janë brenda Kinës, por ka disa qindra infektuar dhjetëra vende tjera, zakonisht pas udhëtimit nga Kina.

Kina ka izoluar disa zona banuara për ndalur përhapjen e virusit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG