Lidhje

Presidenti kinez njofton uljen e infektimeve nga virusi


Presidenti kinez Xi Jinping u bëri thirrje udhëheqësve partisë komuniste pushtet vazhdojnë luftën kundër koronavirusit dhe shpalli masa reja për nxitur ekonominë e cila është dobësuar nga virusi vdekjeprurës.

Numri i raste reja infektimeve ka qenë i ulët gjatë javës kaluar, një zhvillim presidenti kinez e përmendi gjatë një takimi me anëtarët e Komitetit Përhershëm Byrosë Politike.

"Rezultatet janë një përparim i arritur me shumë mund nga gjithë," tha prtesidenti Xi, i cituar nga agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua. Ai vuri dukje se fushata për parandaluar dhe kontrolluar virusin ka arritur "një fazë kritike kërkon përpjekje serioze."

Presidenti Xi u bëri thirrje udhëheqësve Partisë punojnë për arritur objektivat e zhvillimit shoqëror dhe ekonomik këtij viti. Ai dha urdhër për uljen e taksave dhe qirave si dhe shpalli masa tjera për forcuar ekonominë e dobësuar vendit.

Ndërkaq, zyrtarët kinezë shëndetësisë njoftuan se numri i vdekurve nga koronavirusi ka arritur shumë se 1,100.

Shifrat e Komisionit Kombëtar Shëndetësisë përfshijnë 97 vdekje reja dhe gjithsej 44,653 njerëz konfirmuar si infektuar nga shpërthimi i koronavirusit muajin e kaluar. Disa ekspertë kanë hedhur dyshime nëse ky është numri i plotë i rasteve.

Nëse shifrat janë sakta, kjo mund linte vend për një farë optimizmi sepse 2,105 rastet e reja konfirmuara martën, shënojnë një nivel ulët se sa ato raportuara ditët e mëparshme.

Shumica e rasteve me koronavirus janë brenda Kinës, por ka disa qindra infektuar dhjetëra vende tjera, zakonisht pas udhëtimit nga Kina.

Kina ka izoluar disa zona banuara për ndalur përhapjen e virusit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG