Lidhje

Facebook mbyll llogari në Rusi dhe Iran


Gjigandi i mediave sociale Facebook mbylli dy rrjete llogarish, faqesh dhe grupesh " merreshin me ndërhyrje huaj ose qeveritare", njëri me origjinë nga Rusia dhe tjetri Iran, dy dyshuar për lidhje me shërbimet e inteligjencës.

Duke i quajtur veprimet e tyre " koordinuara" dhe "joautentike", kreu i politikave sigurisë Facebook, Nathaniel Gleicher, tha se dy operacionet vepronin emër "një qeverie ose një aktori huaj".

Rrjeti rus kishte shënjestër kryesisht Ukrainën dhe vendet fqinje, ndërsa operacioni iranian përqendrua kryesisht te Shtetet e Bashkuara.

Njerëzit qëndronin pas këtyre grupeve dhe llogarive "koordinoheshin me njëri-tjetrin dhe përdornin llogari rreme për fshehur identitetin e tyre dhe kjo ishte baza e veprimit tonë," tha kompania e mediave sociale Facebook.

Gjithsej, janë mbyllur 78 llogari, 11 faqe, 29 grupe dhe katër llogari Instagram me origjinë nga Rusia.

Hetimi i kompanisë Facebook për rrjetin rus "gjeti lidhje me shërbimet e inteligjencës ruse dhe ato ushtarake".

Personat qëndronin pas rrjeteve hiqeshin si gazetarë qytetarë dhe përpiqeshin kontaktonin politikanë, gazetarët dhe figura tjera publike rajon.

Ata postonin përmbajtje rusisht, anglisht dhe gjuhën ukrainase " lidhje me ngjarjet lokale dhe politike, duke përfshirë figura publike Ukrainë, angazhimin ushtarak rus Siri, tensionet etnike Krime dhe rrëzimin e aeroplanit Malajzisë Ukrainë vitin 2014."

Po ashtu, u mbyllën gjashtë llogari Facebook dhe pesë Instagram me origjinë nga Irani merreshin me "veprimtari koordinuar rreme".

Disa prej tyre përpiqeshin kontaktonin figura publike dhe ndanin postime për tema tilla si zgjedhjet SHBA, krishterimi, marrëdhëniet SHBA-Iran, politika amerikane e imigracionit dhe kritika ndaj politikave amerikane Lindjen e Mesme.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG