Lidhje

Tensionet me Rusinë, nuk ndryshojnë planet e Turqisë për sistemin e mbrojtjes nga raketat


Tensionet mes Turqisë dhe Rusisë rreth përshkallëzimit të sulmit të Sirisë në Idlib duke se nuk i kanë ndryshuar planet e Turqisë për ta vënë në funksionim sistemin rus të mbrojtjes raketore megjithë kërcënimet për sanksione të Uashingtonit, tha një zyrtar i lartë amerikan të premten.

Konflikti në provincën veri-perëndimore të Sirisë ka çuar në shkëmbime të nxehta mes Rusisë në njërën anë, e cila mbështet ofensivën nga trupat siriane dhe Turqisë nga ana tjetër që ka vendosur me mijëra të ushtarë të saj për të mbështetur grupet rebele, në një përpjekje për të ndalur përparimin.

Në një reagim të ashpër javën e kaluar Presidenti Tayip Erdogan i kërkoi Rusisë "të tërhiqet" dhe të lejojë Turqinë të hakmerret pasi vrasjes së një numri trupat turq. Të dy vendet kanë akuzuar njëra-tjetrën për marrëveshje të paligjshme që synojnë kontrollin ndaj konfliktit.

Mosmarrëveshjet i kanë ofruar Shteteve të Bashkuara një mundësi të rallë për të gjetur një pikë të përbashkët me partnerin e saj në NATO, Turqinë, pas vitesh përkeqësim të marrëdhënieve që mund degjenerojnë edhe më tej nëse Turqia bën përpara me planet për të aktivizuar sistemin raketor rus S-400 në muajt e ardhshëm.

Në një postim në twitter sekretari i Shtetit Mike Pompeo shprehu mbështetje për Turqinë. I dërguari special James Jeffrey, duke folur në turqisht në Ankara, iu referua ushtarëve të rënë turq si "dëshmorë".

Turqia po mbron interesat e saj në Idlib "në një mënyrë të përshtatshme dhe që Shtetet e Bashkuara mbështesin", tha një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, që nuk kërkoi të mbetet anonim.

XS
SM
MD
LG