Lidhje

Talebanët, shpresa për marrëveshje me SHBA


Taliban political chief Sher Mohammad Abbas Stanikzai, first row second from left, Abdul Salam Hanafi and other Taliban official pray during the "intra-Afghan" talks in Moscow, Russia, Wednesday, Feb. 6, 2019. The U.S. has promised to withdraw half…

Talibanët shprehën besim se deri në fund të këtij muaji do të nënshkruajnë një marrëveshje paqeje me Shtetet e Bashkuara në prani të garantuesve ndërkombëtarë për t’i dhënë fund luftës 18-vjeçare në Afganistan.

Një udhëheqës i lartë i grupit kryengritës tha se dy kundërshtarët kanë vendosur reciprokisht të zhvillojnë ceremoninë e nënshkrimit në Doha, kryeqyteti i Katarit, ku u zhvilluan edhe negociatat 18-mujore mes SHBA dhe talibanëve.

Uashingtoni, megjithatë, ka theksuar se do të vendosë për një marrëveshje paqeje me talibanët vetëm nëse në Afganistan zbatohet me sukses një armëpushim prej 7 ditësh i pranuar reciprokisht.

Marrëveshja parashikon që palët ndërluftuese të ndalin operacionet sulmuese për shtatë ditë. Nëse palët e mbajnë angazhimin, ata do të kthehen në tryezë për të nënshkruar marrëveshjen e paqes që talibanët dhe negociatorët e SHBA kanë finalizuar në takimet maratonë gjatë vitit të kaluar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG