Lidhje

Gjykatësja federale refuzon të shtyjë shpalljen e dënimit për Roger Stone


Një gjykatëse federale refuzoi shtyjë seancën për dhënien e dënimit për bashkëpunëtorin e ngushtë Presidentit Donald Trump, Roger Stone, megjithëse zoti Trump ka kërkuar ai mos dënohet.

Gjatë një bisede telefonike martën me zotin Stone dhe avokatët e tij, gjykatësja Amy Berman Jackson tha se vendimi mbi dënimin e tij do jepet enjten ashtu siç ishte planifikuar.

Këto zhvillime vijnë ndërsa avokatët e zotit Stone kanë kërkuar rigjykimin e tij.

Javën e kaluar Presidenti Trump shkruante Twitter se kryetarja e jurisë gjyqin ndaj zotit Stone ishte "e njëanshme", opinion cilin e shpërndau sërish Twitter martën ndërsa n komentues televizionin Fox Newstha gjithashtu se zoti Stone meritonte një proces ri gjyqësor.

I pyetur nga gazetarët nëse ai planifikon ta falë zotin Stone, zoti Trump u përgjigj se "nuk e kishte menduar nje gjë tillë ende duke shtuar se ai (Stone) ishte trajtuar shumë padrejtësisht".

Të martën zoti Trump tha se ai zgjodhi mos përfshihej çështjen Stone, por shtoi se gëzonte drejtën ta bënte një gjë tillë nëse dëshironte, duke thënë se ishte "zyrtari kryesor i zbatimit ligjit vend".

Komentet publike zotit Trump mbi çështjen Stone dhe kritika e tij e hapur ndaj një gjykatëseje federale janë qendër akuzave për ndikim politik atë historikisht ka qenë një Departament Drejtësie i pavarur.

Polemikat u nxitën kryesisht javën e kaluar kur Prokurori i Përgjithshëm William Barr dhe zyrtarë tjerë lartë Departamentit Drejtësisë, një veprim papritur rekomanduan një dënim lehtë me burg për zotin Stone duke u dalë kundër prokurorëveçështjes të vetë Departamentit të Drejtësisë. Këta fundit kishin rekomanduar shtatë deri nëntë vjet burg për zotin Stone, bazuar udhëzimet raport me krimet e kryera.

Zoti Stone u dënua muajin dhjetor lidhur me akuza për mashtrim të Kongresit, manipulim dëshmitarëve dhe pengim drejtësisë, akuza rodhën nga hetimi mbi ndërhyrjen e Rusisë zgjedhjet presidenciale amerikane 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG