Lidhje

Fillojnë të dalin pasagjerët e anijes së prekur nga koronavirusi


Qindra pasagjerë kanë nisur dalin nga një anije e cila u vendos dy javë karantinë një port japonez, një përpjekje për frenuar përhapjen e koronavirusit ri u ka marrë jetën mbi 2 mijë vetëve Kinë.

Rreth 500 pasagje pritet zbresin nga Diamond Princess mërkurën Yokohama, atje ku anija ishte ankoruar prej mbërritjes saj 3 shkurt. Zyrtarët japonezë shëndetësisë i futën 3,700 pasagjerët dhe ekuipazhin e anijes karantinë, pasi një prej pasagjerëve kishte zbarkuar Hong Kong u diagnostikua se ishte prekur nga COVID-19. Por kjo nuk e ndali përhapjen e virusit pasi 542 pasagjerë rezultuan infektuar, çka e bën atë grupin madh prekurve konfirmuar jashtë territorit kinez.

Pekini njoftoi mërkurën se numri i vdekjeve si pasojë e COVID-19 ka mbërritur 2,004 vetë. Shumica e vdekjeve janë raportuar provincën Hubei.

Gjash persona jashtë territorit kinez kanë humbur jetën si pasojë e virusit, rasti i fundit një burrë 70-vjeçar Hong Kong, përbën dhe rastin e dytë vdekjes për këtë territor. Komisioni kinez për Shëndetin raportoi mërkurën 1,749 raste personash prekur nga virusi, numri i ulët deri tani për muajin shkurt, duke e çuar numrin e përgjithshëm rasteve konfirmuara Kinë 74,000 infektuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG