Lidhje

Itali, 650 persona të prekur nga COVID-19


Autoritetet italiane njoftuan të enjten se ka arritur në 650 numri i personave të prekur nga koronavirusi, COVID-19. Angelo Borrelli, shefi i Mbrojtjes Civile në Itali, tha se shumë prej persona të infektuar, po mjekohen në shtëpi, në izolim dhe se gjendja e tyre shëndetësore është "relativisht e mirë" siç tha ai.

Zoti Borrelli tha gjithashtu se në rajonin e Lombardisë janë regjistruar tre vdekje të tjera, të gjithë pacientë mbi moshën 80 vjeç. Me rënien e numrit të turistëve dhe mes panikut në rritje, Italia po ndryshon mënyrën se si po raporton rastet me koronavirus dhe se kush do të testohet.

OBSH e shqetësuar mbi përhapjen e koronavirusit jashtë territorit kinez

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi të enjten se shpërthimi i koronavirusit të ri jashtë Kinës përbën tashmë "shqetësimin më të madh". Ndërsa është raportuar një rënie e numrit të rasteve të reja në Kinë për të ditën dytë me radhë, Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve në konferencën e tij të përditshme në Gjenevë se: "’ajo që po ndodh në pjesën tjetër të botës, përbën shqetësimin tonë më të madh".

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së tha se bashkësia ndërkombëtare ndodhet "në një pikë vendimtare" dhe se "nëse veprohet në mënyrë agresive tani, virusi mund të përmbahet, mund të parandalohet që të tjerë njerëz të sëmuren e të shpëtohen jetë", siç tha ai.

Ndërkohë zyrtarët e shëndetit publik në të gjithë botën janë përqendruar në marrjen e masave për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri (COVID-19) që ka infektuar të paktën 82,000 vetë në më shumë se 40 vende, që nga momenti i shfaqjes në Kinë në fund të muajit dhjetor.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë pezulluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake. Uashingtoni lëshoi një paralajmërim të ri lidhur me udhëtimet duke këshilluar qytetarët amerikanë që të shmangin vizitat në Korenë e Jugut, vend që ka raportuar më shumë raste deri më tani pas Kinës. Autoritetet në Korenë e Jugut njoftuan të enjten 505 raste të tjera, që e çuan totalin e personave të prekur nga virusi në 1.766 vetë.

Kryeministri japonez Shinzo Abe bëri thirrje për mbyllje të shkollave për disa javë. Gjithashtu u bë thirrje që njerëzit të shmangin tubimet e mëdha për anulim të ngjarjeve sportive ose zhvillimit të tyre pa spektatorë në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e virusit. Japonia ka njoftuar rreth 200 raste, pa llogaritur më shumë se 700 të tjera që ndodhen në një anije kruz e futur prej javësh në karantinë në Jokohama.

Kryeministri Australian Scott Morrison njoftoi se qeveria e tij ka nisur zbatimin e një plani urgjent si reagim ndaj asaj që ai tha se ishte "kujdes i gjerë", por që lidhet dhe me frikën se përhapja e virusit mund të shdërrohet në pandemi.

"Bazuar në këshillat e ekspertëve, ekziston çdo tregues që bota së shpejti do të hyjë në fazën e pandemisë", tha zoti Morrison.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron vizitoi të enjten një spital në Paris, ku këtë javë një person humbi jetën si pasojë e virusit. Ai shprehu mbështetje për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Në Gjenevë, komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet paralajmëroi kundër diskriminimit të lidhur me virusin.

"Epidemia e koronavirusit ka nxitur një valë shqetësuese paragjykimesh ndaj atyre personave me përkatësi etnike kineze apo që vijnë nga lindja e Azisë. U bëj thirrje shteteve anëtare të bëjnë çmos për të luftuar këtë dhe format e tjera të diskriminimit", tha ai.

Në Shtetet e Bashkuara është përhapur një tjetër shqetësim lidhur me një rast të mundshëm të prekjes nga virusi të një personi që nuk ka histori të njohur udhëtimesh në një vend me shpërthim të vazhdueshëm të epidemisë apo kontakte me dikë që dihet se është i infektuar. Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e njoftuan këtë rast të mërkurën dhe bëhet fjalë për një person në shtetin e Kalifornisë.

Presidenti Donald Trump zhvilloi një konferencë shtypi të mërkurën vonë duke shprehur besim në gatishmërinë e qeverisë së tij për t'iu përgjigjur situatës. Vëmendja lidhur me situatën është zhvendosur nga Kina në vende të tjera. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se qeveritë duhet të vazhdojnë të jenë vigjilente edhe nëse shohin një ulje të rasteve. Ai theksoi zgjerimin "thellësisht shqetësues" të situatës në Itali dhe Iran, të cilat kanë qenë të lidhura me rastet që përhapen në vendet e tjera.

Ndërkohë, Danimarka raportoi rastin e saj të parë të enjten, bëhej fjalë për një person që ishte kthyer nga një udhëtim në Itali. Kjo pason rastin e parë të raportuar në Brazil, i pari në Amerikën Latine, që gjithashtu përfshinte një person që kishte vizituar Italinë. Disa nga vendet e tjera që hyjnë në listën e atyre me raste të konfirmuara janë Rumania, Greqia, Norvegjia dhe Pakistani.

Arabia Saudite, e cila nuk ka raportuar ndonjë infeksion me koronavirus, njoftoi se ka ndaluar hyrjen në vend të pelegrinëve të huaj të cilët vijnë për të vizituar vendet e shenjta të islamit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG