Lidhje

Analistët: Kosova të bashkërendohet me Shtetet e Bashkuara


Analistët: Kosova të bashkërendohet me Shtetet e Bashkuara
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Analistët në Kosovë vlerësojnë se masat e paralajmëruara nga kryeministri Albin Kurti rreth tarifave ndaj mallrave serbe, janë në shpërputhje me kërkesat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe rrjedhimisht mund ta dëmtojnë rëndë partneritetin në mes të të dyja vendeve.

Analisti Ilir Ibrahimi i tha Zërit të Amerikës se Kosova po e sfidon durimin e partnerit më serioz strategjik.

Ilir Ibrahimi
Ilir Ibrahimi

“Ne edhe deri këtu nuk kemi mundur të mendojmë që do të arrijmë pa një përkrahje të tillë të Shteteve të Bashkuara. Nëse e vëmë në pikëpyetje këtë partneritet atëherë ne po e rrezikojmë vendin tonë, po e rrezikojmë të ardhmen dhe po e rrezikojmë shtetin. Kjo duhet t’i bëhet e qartë lidershipit në Kosovë sepse nuk mund të bëhen lojëra të tilla politike se çfarë përfitimesh kam unë të votuesi im me një interes kaq madhor”, tha zoti Ibrahimi.

Njohësi i çështjeve politike, Rrahman Paçarizi, tha se masat e kryeministrit Kurti paraqesin një përpjekje për të dalë nga situata.

Rrahman Paçarizi
Rrahman Paçarizi

“Qëndrimi i zotit Kurti ishte një qëndrim populist dhe duhet mirëkuptuar deri në njëfarë mase sepse veprimet e tilla si heqja e taksës në Ballkan nuk janë shumë popullore, nuk priten mirë apo edhe mund të shfrytëzohen nga kundërshtarët politikë për ta destabilizuar qeverinë dhe vendin dhe zoti Kurti e ka pasur parasysh këtë moment politik”, tha ai.

Megjithatë zoti Pacarizi thotë se qeveria e Kosovës nuk duhet të ndërmarr veprime të cilat e dëmtojnë imazhin e saj edhe ashtu te dëmtuar, si partner serioz kundrulla faktorit ndërkombëtar e mbi të gjitha Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zoti Ibrahimi thotë se e gjithë situata rëndohet edhe më tepër nga mungesa e bashkërendimit në mes të vet partnerëve të koalicionit qeverisës.

“Vendimet e tilla nëse nuk i koordinon edhe me partnerin tënd të koalicionit janë edhe më të këqija do të thoja sepse aty duhet të votohet në qeveri e ndoshta edhe në parlament dhe nëse nuk arrihet një koordinim të paktën me partnerin e koalicionit si do të mund të ndërtohet një konsensus më i gjerë i cili pritet dhe kërkohet për të shkuar në një dialog me Serbinë”, thotë ai.

Analistët bëjnë thirrje që udhëheqësit e Kosovës të diskutojnë për arritjen e konsensusit të brendshëm si dhe të bashkërendohen me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Kryeministri i Kosovës e ka një mundësi që deklaratën e tij të mbrëmshme ta trajtoj si qëndrim dhe jo vendim, dhe vendimin pastaj ta marrë brenda qeverisë, një vendim i cili do të ishte në përputhje me udhëzimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës sepse Kosova nuk ka një partner tjetër strategjik dhe më të rëndësishëm sesa Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, thotë zoti Pacarizi.

Shtetet e Bashkuara kanë ritheksuar përgjatë muajve të fundit se Kosova duhet të heqë tarifat ndërsa Beogradi duhet t’i jap fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës dhe të dyja palët të hapin rrugën për një marrëveshje që do të kishte në thelbin e saj njohjen e ndërsjellë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG