Lidhje

Uashingtoni përpiqet të blejë kërkimet e një firme gjermane për vaksinën e koronavirusit


Gjermania po përpiqet mos lejojë Uashingtonin bindë një kompani lokale po kryen hulumtime për një vaksinë të koronavirusit për ti transferuar kërkimet e saj Shtetet e Bashkuara, duke bërë politikanët gjermanë këmbëngulin se asnjë vend nuk duhet ketë monopol mbi ndonjë vaksinë ardhshme.

Ministria gjermane e Shëndetësisë konfirmoi një njoftim në gazetën Welt am Sonntag, se Presidenti Donald Trump kishte ofruar fonde për joshur kompaninë CureVac Shtetet e Bashkuara dhe se qeveria gjermane po bënte një kundër-ofertë për ta bindur kompaninë për qëndruar.

"Qeveria gjermane është shumë e interesuar të sigurojë që vaksina dhe substancat aktive kundër koronavirusit të ri zhvillohen gjithashtu në Gjermani dhe Evropëcitoi gazeta të ketë thënë ministri i shëndetësisë.

" këtë drejtim, qeveria është biseda intensive me kompaninë CureVac." konfirmoi ministria gjermane e shëndetësisë për Reuters.

Welt am Sonntag citoi një burim paidentifikuar të qeverisë gjermane të ketë thënë se Presidenti Trump po përpiqej siguronte ekskluzivisht punën e shkencëtarëve dhe do bënte gjithçka për marrë një vaksinë për Shtetet e Bashkuara, "dhe vetëm për Shtetet e Bashkuara".

Nuk pati asnjë koment menjëhershëm nga ambasada amerikane Berlin, dhe askush nuk ishte gjendje komentonte për kompaninë CureVac.

Florian von der Muelbe, shefi i operacioneve të prodhimit dhe bashkëthemelues i kompanisë CureVac, i tha agjencisë Reuters javën e kaluar se kompania kishte filluar me një mori variantesh për vaksinën e koronavirusit dhe tani ishte duke zgjedhur dy mirat për kaluar prova klinike.

"Ekzistojnë faza ndryshme klinike dhe pastaj natyrisht varet nga rezultatet. Kjo nuk është dorën tonë, por pas vendoset përmes organeve rregullatore se sa shpejt është i mundur miratimi për tregun".

Kompania private me qendër Tuebingen të Gjermanië shpreson ketë një vaksinë eksperimentale gati deri qershor ose korrik për kërkuar pas miratimin nga rregullatorët për testimin në njerëz.

CureVac, mes kompanive financuara nga Koalicioni për Inovacione Përgatitjes Epidemike (CEPI), tha se mund prodhojë një imunizim masë ndaj koronavirusit në objektet e saj ekzistuese nëse qasja me dozë ulët provon jetë e suksesshme provat klinike.

Curevac, e cila mori gati 8.3 milion dollarë nga Koalicioni CEPI janar, po punon me teknologjinë e saj dozave ulta vaksinës, e cila ka treguar rezultate premtuese një provë në fazat e hershme me vaksinën kundra rbimit që mund të përdoret gjithashtu kundër koronavirusit.

Von der Muelbe i tha agjencisë Reuters se një model veprimi lejon një dozë ulët shkaktojë një reagim të sistemit imunitar kundër tërbimit do zbatohej gjithashtu vaksinën e koronavirusit. Ai tha se mund prodhohen deri 10 milion doza për fushatën e prodhimit.

"Ne kemi fituar tashmë eksperiencë me vaksinat e tjera profilaktike, për shembull me atë të tërbimit dhe kemi parë rezultate premtuese. Mbi këtë bazë po zhvillojmë tani vaksinën e re. Ne tashmë kemi një proces platformë ku mund të përgjigjemi shpejt ndaj kërcënimeve të reja. Pra besojmë se kjo teknologji është një mënyrë e mirë për të dhënë zgjidhje të shpejta".

Një fushatë, apo cikël prodhimi, zakonisht zgjat disa javë, saktësoi një zëdhënës. Për imunizuar një person mund jetë e nevojshme më shumë se një dozë, por një cikël prodhimi do tu shërbente disa miliona njerëzve, shtoi ai.

CureVac specializohet ashtuquajturat molekula ARN- udhëzojnë qelizat njerëzore prodhojnë proteina terapike shkaktojnë një reagim të sistemit imunitar kundër kancerit ose sëmundjeve infektive.

këtë fushë, ajo konkurron me firmën amerikane Moderna, e cila gjithashtu po merr fonde nga CEPI, si dhe me rivalin gjerman BioNTech, cilin Pfizer e ka identifikuar si një partner mundshëm bashkëpunimi.

Zyrtarë të lartë amerikanë Shëndetit kanë thënë se do duhen deri 18 muaj për prodhuar një vaksinë kundër patogjenit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG