Lidhje

SHBA, fillon prova klinike për vaksinën e koronavirusit


A pharmacist gives Jennifer Haller, left, the first shot in the first-stage safety study clinical trial of a potential vaccine for COVID-19, the disease caused by the new coronavirus, Monday, March 16, 2020, at the Kaiser Permanente Washington Health Rese

Prova klinike për vaksinën e koronavirusit filloi sot në Shtetet e Bashkuara më 16 mars.

Sipas një burimi anonim të lidhur me qeverinë, pjesëmarrësi i parë i provës mori sot vaksinën eksperimentale. Testimi, i financuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetit, është duke u zhvilluar në Seattle të Uashingtonit.

Zyrtarët e shëndetit publik thonë se testimi do të zgjasë një vit, deri në 18 muaj, përpara se vaksina të provohet plotësisht.

Testimi filloi me 45 vullnetarë të shëndetshmëm. Sipas specialistëve, nuk ka mundësi që vullnetarët të infektohen pasi vaksina nuk përmban virus. Qëllimi i provës së parë është të përcaktojë që vaksina nuk shkakton efekte anësore serioze. Pas kësaj, do të fillojë testimi më i gjerë mbi të.

Covid-19, është ende duke u përhapur në të gjithë botën, dhe dhjetëra grupe studiuesish po përpiqen të krijojnë një vaksinë kundër tij. Më e rëndësishmja është se po punohet në lloje të ndryshme të vaksinave. Disa organizata kërkimore janë duke punuar në një vaksinë të përkohshme që mund të mbrojë shëndetin e njeriut për një ose dy muaj.

Shumica e njerëzve të infektuar me koronavirus kanë ethe, temperaturë të lartë dhe kollë. Disa prej tyre, veçanërisht pacientët e moshuar dhe ata me lloje të tjera të problemeve shëndetësore, mund të zhvillojnë pneumoni agresive.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG