Lidhje

SHBA: Senatorë amerikanë shitën aksione para rënies masive të bursës


Kryetari i Komisionit Zbulimit në Senatin amerikan Richard Burr, një republikan përfaqëson shtetin e Karolinës Veriut, shiti shumë se 1,7 milion dollarë aksione pak para rënies bursës muajin shkurt, mes shqetësimeve për epideminë e koronavirusit. Senatori i Karolinës Veriut nuk ishte ligjvënësi i vetëm shiti aksione pak para rënies madhe bursës për shkak pandemisë globale.

dhënat e senatit tregojnë se senatori Burr dhe bashkëshortja e tij shitën 600,000 deri 1.7 milion dollarë aksione përmes shumë se 30 transaksioneve veçanta në fund janarit dhe mes shkurtit, pak para se fillonte rënia e bursës, kur zyrtarët qeveritarë shëndetësisë filluan lëshonin paralajmërime rrepta për efektet e virusit.

Disa prej aksioneve ishin kompani hotelesh.

Shitjet e aksioneve u raportuan për herë parë nga ProPublica dhe Qendra për Politikë Përgjegjshme.

Sipas një regjistrimi siguruar nga radioja NPR, shumica e shitjeve u bënë më 13 shkurt, pak para se senatori Burr mbante një fjalim Karolinën e Veriut cilin ai parashikoi pasoja rënda nga virusi, përfshirë mbylljen e shkollave dhe ndërprerjen e udhëtimeve.

Senatori Burr i tha një audience të vogël në Karolinën e Veriut se virusi ishte "shumë agresiv transmetim sesa gjithçka është parë historinë e kohëve fundit" dhe "ndoshta shumë i ngjashëm me pandeminë e vitit 1918".

Deklaratat e senatorit Burr ishin shumë forta nga ato që ai kishte bërë publikisht, dhe erdhën ndërsa Presidenti Donald Trump ishte ende duke minimizuar ashpërsinë e virusit.

Nuk ka asnjë shenjë se senatori Burr kishte ndonjë informacion brendshëm ndërsa shiti aksionet dhe nxori paralajmërimet private.

Sipas një personi që ka njohuri mbi këtë çështje, Komisioni i inteligjencës Senat nuk mbajti asnjë seancë informuese mbi pandeminë javën kur u shitën shumica e aksioneve.

Senatori Burr tha Twitter enjten se amerikanët tashmë po paralajmëroheshin për efektet e virusit kur ai mbajti fjalimin para Shoqatës Shtetërore Karolinës Veriut.

Senatori i Karolinës Veriut nuk ishte ligjvënësi i vetëm shiti aksione pak para rënies madhe bursës për shkak pandemisë globale.

Senatorja e Xhorxhias, Kelly Loeffler, një senatore e re shpreson për t'u rizgjedhur këtë vit, shiti aksione me vlerë qindra mijëra dollarë fund janarit, pasi senatorët filluan marrin informacione mbi virusin, gjithashtu sipas dhënave Senatit.

javët pasuan, Loeffler u kërkoi zgjedhësve saj kishin besim përpjekjet e administratës Trump për përgatitur vendin për pandeminë.

"Presidenti Trump dhe administrata e tij po bëjnë një punë shkëlqyer për t'i mbajtur amerikanët shëndetshëm dhe sigurt," tha senatorja Loeffler më 27 shkurt.

Daily Beast raportoi se Loeffler i shiti aksionet fund janarit.

Senatorja është e martuar me Jeffrey Sprecher, kryetarin dhe drejtorin ekzekutiv Intercontinental Exchange, kompania ka pronësi Bursën e Nju Jorkut.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG