Lidhje

Parisi i heshtur nga koronavirusi


Ashtu si një numër gjithnjë e i madh vendesh shkallë globale, Franca ka ndaluar qarkullimin e lirë, për penguar përhapjen e koronavirusit. Turistët janë zhdukur nga sheshet e këtij vendi shumë frekuentuar. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Lisa Bryant përcjell nga Parisi reflektimet e saj mbi realitetin e ri po përjetojnë banorët e kryeqytetit francez:

Jeta vetë-izolim është stresuese. Disa shprehen vetmuar dhe trembur. Por kjo situatë përcjell një imazh unik qytetit.

Gazetarja Lisa Bryant ka jetuar Paris prej 20 vjetësh dhe tregon se nuk e ka pare ndonjëherë kaq heshtur.

Muzeumet e Luvrit dhe Tuleri pa turistë

Kompleksi Les Halles pa blerës

Lumi i Senës pa këmbësorë shëtisin bregut

Sheshi Place de la Republique pa protestues

Megjithatë, disa gjëra nuk kanë ndryshuar. Tregjet e ushqimeve janë hapura, paktën për momentin.

Francë, buka bagetë është për banorët po aq e domosdoshme sa ilaçet.

Gazetarja e Zërit Amerikës, ashtu si kolegët e saj nga media tjera ka drejtën lëvizë për raportuar. Ajo kalon një pjesë kohës zyrën e saj Paris, pjesën tjetër një banesë periferi.

Por si çdokush tjetër lëviz qytet, gazetarja duhet paraqesë një dokument nënshkruar dëshmon përse ajo gëzon drejtën për dalë jashtë banesës, si për shembull për blerë artikuj ushqimorë, apo për fizkulturë.

Ata thyejnë rregullat gjobiten me 135 euro.

Për ata ende gëzojnë shëndet plotë, mundësia për punuar me një ritëm ulët, për shijuar një ditë pushim ekstra shtëpi, nuk është gjë krejt e keqe.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG