Lidhje

SHBA: Shtohen rastet me koronavirus, Nju Jorku me numrin më të lartë


SHBA, numri i prekurve me koronavirus e ka kaluar shifrën 55 mijë, me shumë se 800 vdekur. Vetëm qyteti i Nju Jorkut numëron rreth një tretën e gjitha rasteve konfirmuara me COVID-19. Zyrtarët kanë bërë thirrje çdo person ka udhëtuar Nju Jork vetizolohet. Presidenti Donald Trump, tha gjatë një interviste në Fox News se ai "do donte pak se tre javë, vendi jetë gati për t’iu rikthyer punës, por zyrtarë tjerë nuk janë dakord.

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit thotë se Shtetet e Bashkuara mund bëhen epiqendra globale e pandemisë koronavirusit, qyteti i Nju Jorkut po mban peshën rëndë. Kryetari i Bashkisë Bill de Blasio thotë se fakt vetë qyteti është "qendra" e pandemisë SHBA:

"Nuk dua ne jemi epiqendra por ne jemi epiqendra e kësaj krize vendin tonë.”

Ndërkohë disa banorë Nju Jorkut ende i shikon Parkun Qendror duke shijuar ditët e hershme pranverës.

"Nuk është se jam e shqetësuar. fakt unë vetë po bëj diçka. Po u bëj thirrje gjithë anëtarëve familjes sime qëndrojnë shtëpi. Nëna ime është 80 vjeç dhe ne e duam shumë. Prandaj i lutem gjithëve qëndrojnë shtëpi," thotë Grace Sardell, e cila kishte nxjerrë qenin për shëtitje.

Megjithëse park ka njerëz, ata duket se respektojnë rregullat e distancimit social, duke bërë aktivitete tilla si vrapim apo ngarje biçiklete.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se njëra nga dy anijet spitalore Marinës do dislokohet brigjet e Nju Jorkut për t’u ardhur ndihmë prekurve. Tjetra do dërgohet Los Angeles. Presidenti Donald Trump thotë se anijet po përgatiten me shpejtësi.

Gjatë një interviste martën Fox News, ai tha se "do donte vendi t’i rikthehej punës përpara festës Pashkëve", janë pak se tre javë larg. Kryetari i Bashkisë Nju Jorkut, De Blasio, nuk është dakord.

"Duhet ta them hapur se ne nuk presim kjo kalojë shpejt. Kam pasur disa biseda këtë javë me Presidentin Trump dhe sigurisht e respektoj postin e tijPor megjithë respektin, nuk jam dakord kur ai thotë se nuk duhen muaj kriza kalojë”, tha zoti De Blasio.

Ndërkaq Pentagon, Gjeneral Mark Milley, kreu i shtatmadhorisë amerikane tha gjithashtu se pandemia e koronavirusit mund zgjasë tre muaj dhe se çrregullimet mënyrën e punës dhe jetesës mund vazhdojnë deri korrik.

Edhe Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha se gjendja me koronavirusion do kapërcehet një periudhë muajsh”.

dy ata thanë se e bazonin vlerësimin e tyre tek "një shumëllojshmëri modelesh" lidheshin me periudhën e përhapjes virusit vendet e tjera.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG