Lidhje

Çfarë sugjerojnë psikologët për të shmangur stresin gjatë këtyre ditëve


Për shumë njerëz është tejet e vështirë gjatë këtyre ditëve qëndrojnë qetë ndërsa marrin informacione pa fund rreth përhapjes koronavirusit. Korrespondenti i Zërit Amerikës Maxim Moskalkov bisedoi me psikologët lidhur me disa prej mënyrave efektive për luftuar ankthin e për qëndruar qetë gjatë kësaj periudhe sfiduese.

Çfarë sugjerojnë psikologët për të shmangur stresin gjatë këtyre ditëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00


Gjatë këtyre ditëve është e vështirë mos shohësh lajmet televizor shfaqin ndër tjera grafikë shqetësues rreth përhapjes koronavirusit. Për disa njerëz kjo shkakton panik dhe rrit nivelin e ankthit. Sipas psikologes dhe shkencëtares Mary Alvord, paniku është një reagim i natyrshëm i njeriut ndaj stresit.

"Ka bëjë me atë se çfarë ndjejmë kur kemi nevojë për mbijetuar. Ndaj ju shihni rafte dyqane boshatisur nga uji edhe pse nuk ka mungesë uji. vërtetë nuk kemi nevojë për pesë koli me uji. Tashmë dyqanet po kufizojnë sasinë blihet nga çdo individ, dy tilla”, thotë Mary Alvord, Drejtore e Kërkimeve Klinike, Shoqatën Amerikane Psikologëve.

Psikologët shtojnë se është jashtëzakonisht e rëndësishme dish se ku t'i zgjedhësh lajmet gjatë këtyre ditëve mënyrë jesh i mirë-informuar. E rëndësishme është thotë ekspertja është kontrollosh emocionet e shmangësh panikun.

"Madje mund ta shohim këtë gjë si mundësi. Po qëndroni shtëpi shumë, mund lidheni me afërmit ose miqtë me cilët nuk keni folur për një kohë gjatë ...çdo krizë mund te shihet si mundësi", thotë ajo.

Psikologia Vaile Wright thotë se nuk duhet nënvlerësojmë fuqinë e rutinës. Programimi dhe rutina na ndihmojnë ruajmë qetësisë dhe na jep ndjesinë e normalitetit shumë njerëz mendojnë se u mungon.

Për t'u përgatitur mendërisht, duhet bësh gjëra tilla sikurse kujdesesh për veten. Është vërtet e rëndësishme ruash rutinën, shkosh shtrat njëjtën kohë çdo natë, e zgjohesh mëngjes sikurse gjatë një dite normale pune. Mos e trajto si një ditë dëbore, por bëj dush e vishu. Hani vaktet si gjithmonë...

Psikologia klinike Irina Meliksetyan shton se mënyra se si një person i përgjigjet një situate krize varet shumë nga natyra e gjithësecilit.

Do jetë e vështirë për ata janë tipa kryesisht mbyllur, janë ndërkohë përfshirë nga ankthi, jetojnë nën stres vazhdueshëm. Ata ndjehen veçanërisht izoluar pasi nuk mund takohen me njerëzit tek cilët janë mësuar mbështeten. Por fatmirësisht gjithë kemi teknologjinë, kemi Skype e FaceTime. Kjo na ndihmon vazhdojmë komunikojmë me dashurit, tregojmë dhembshuri, apo se jemi kujdesshëm, si dhe ndërkohë dimë tjerët po kujdesen për ne".

Për rastet e rënda panikut, psikologët thonë se frymëmarrja mënyrën e duhur mund ndihmojë uljen e stresit e niveleve ankthit.

Merrni frymë shumë ngadalë, pastaj nxirreni. Bëjeni paktën tre herë dhe do vini re ankthi dalëngadalë do largohet. Mundohuni qëndroni pozitiv e qetë. Kjo është diçka gjithë ne duhet ta kalojmë”.

Mjekët dhe psikologët theksojnë rëndësinë e informimit vetëm nga burimeve përcjellin lajme sakta si dhe bisedat me specialistë. Sipas tyre njohja e fakteve përbën një prej taktikave kryesore për luftuar pasigurtë e ankthin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG