Lidhje

Nga prodhimi i uiskit tek ai i dezinfektantëve


Ndërsa bota lufton me koronavirusin, mungesat e dezinfektuesve po bëhen gjithnjë e problem. Kjo po bën disa kompani si një distileri e vogël Folls Çërç të Virxhinias gjejnë mënyra krijuese për ndihmuar. Korrespondenti Ozlem Tinaz i Zërit Amerikës vizitoi objektin dhe përgatiti këtë raport.

Nga prodhimi i uiskit tek ai i dezinfektantëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Dezinfektuesi i duarve është një nga gjërat amerikanët kanë blerë shumti nga shpërthimi i koronavirusit, dhe ka lënë bosh shumë rafte dyqanesh produktit.

Për përmbushur kërkesën disa sipërmarrës po bëjnë dezinfektues me përmbajtje lartë alkooli.

Falls Church Distillery është një nga to biznese. I njohur për prodhimin e tij të uiskit, FC Distillery po merret tani me prodhimin e dezinfektuesve duarve.

E kemi kthyer fabrikën për prodhimin e dezinfektantëve për duart. Është i njëjti lloj procesi kemi përdorur për uiskin; alkooli është baza ne përdorim për bërë shumë nga produktet tona tjera", thotë Michael Paluzzi, themelues i kompanisë.

Por prodhimi varet nga qasja tek lënda e parë.

"Tani, ne jemi duke prodhuar rreth 1 mijë litra dezinfektues. Mund ta bënim lehtë çdo ditë nëse do mund merrnim furnizime. Ne mund marrim furnizime vetëm çdo dy a tre ditë sepse nuk ka shumë kamionë punojnë ... ", thotë Michael Paluzzi.

Punonjësit thonë se janë kënaqur po e ndryshojnë modelin e tyre biznesit sepse ndihmon komunitetin dhe i mban ata punësuar.

"Shkova Amazon thjesht për parë çfarë mund blije dhe duket se njerëzit po blejnë gjithçka, kështu është mirë bëhesh një lloj ndihme për komunitetin dhe kesh një punë. fakt, ndihem vërtet me fat tani, thotë Kallie Stavros.

Banorët e vlerësojnë këtë përpjekje.

"Kjo është një ide e shkëlqyer , mbush një boshllëk treg dhe bizneset e vogla po punojnë bashku për ta bërë këtë", thotë Mattthew Quinn.

Paluzzi thotë se është e rëndësishme rrisësh moralin e njerëzve dhe mos përfitosh nga frika e tyre duke rritur çmimet.

mimi është i rëndësishëm për ne. Ishte shumë e rëndësishme mos rrisnim çmimet. Njerëzit blejnë letër higjienike ose dezinfektues duarsh, dhe pastaj disa ngrejnë çmimet pa shkak. Kjo është pjesë e asaj ne po luftojmë mos ndodhë. Ne duam plotësojmë kërkesat duke e mbajtur çmimin arsyeshëm", thotë Michael Paluzzi.

Stavros thotë se kjo qasje e re mund zgjasë shumë nga sa pritet.

"Kjo do na mbajë zënë për një farë kohe, jam i sigurt. Për sa kohë ka nevojë për dezinfektues duarsh, ka gjasa shumë se për disa muaj; ne do jemi këtu për ndihmuar", thotë Kallie Stavros.

gjithë po përpiqemi bëjmë sa mundemi. shohësh bizneset e vogla ndihmojnë dhe japin këto lloj shërbimesh është fantastike, thotë Matthew Quinn.

FC Distillery aktualisht shet një shishe dezinfektuesi prej rreth 4 litrash për 29 dollarë sipas pronarit Paluzzi është sa gjysma e çmimit treg. Kompania premton gjithashtu japë gati 5 mijë shishe vogla falas.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG