Lidhje

Rritet numri i amerikanëve që po humbasin vendet e punës si pasojë e koronavirusit


Një numër gjithnjë rritje amerikanësh po humbasin papritur vendet e punës si pasojë e koronavirusit po mbyll industri, biznese e shkolla. Ekonomistët thonë se vendi është tashmë recesion dhe sipas disa vlerësimeve papunësia mund rritet deri 20 për qind.

SHBA: Amerikanët humbin vendet e punës nga kriza e koronavirusit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Rachelle Yarnell është pronare e një salloni bukurie Garetsvill Ohajos. Ajo thotë se autoritetet i kërkuan këtë javë mbyllë biznesin mënyrë ndihmo për ndaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Kur nuk e ke idenë se sa do zgjasë e gjithë kjo situatë si mund ta parashikosh se do t’ia dalësh?! Mbrëmë qava, zakonisht jam e fortë, por e gjithë kjo është shumë e trishtë”, thotë ajo.

Zonja Yarnell thotë se do ndihmojë gjithë punonjësit e saj aplikojnë për përfituar pagesën e papunësisë.

"Do kryejmë gjithë procesin, do japim gjitha informacionet e sigurohemi ata paguajnë faturat kanë", thotë zonja Yarnell për stacionin televiziv Cleveland NEWS.

Do ta bëj kërkësën, kam dy fëmijë shtëpi. Duhet kujdesem për ta, duhet t'i ushqej ta kalojmë këtë situatë. Nuk e di sa kohë do duhet", thotë Nicole Runewicz menaxhere e sallonit.

Uiçita Kansasit shoferi i autobusit shkollës Mike Tuttle thotë për stacionin televiziv lokalKAKE se humbja e papritur e një pune ka pasoja rënda.

"Është shqetësuese, shkatërron emocionalisht. krijon një ndjenjë keqe përbrenda", thotë ai.

Senatorja e shtetit Kansasit, Oletha Faust-Goudeau thotë se gjithë ata si Mike Tuttle mund bëjnë kërkesë për përfituar pagesën e papunësisë si dhe për përfitime tjera për shkak rrethanave paparashikuara shkaktoi koronavirusi.

"Ata mund aplikojnë për marrë pagesën e papunësisë dhe procedurat për këto lloj kërkesash do përshpejtohen. Ata gjithashtu mund marrin ndihmë nga Departamenti për Fëmijët e Familjet, rast se kanë nevojë për ndihmë për blerë ushqime", thotë ajo.

Tek shumica e njerëzve COVID-19 shkakton vetëm simptoma lehta si ethe dhe kollë. Tek tjerë, veçanërisht tek moshuarit dhe ata vuajnë nga probleme shëndetësore, virusi mund shkaktojë probleme rënda, përfshirë pneumoninë. Shumica dërrmuese e njerëzve shërohen pasi preken nga koronavirusi. Sipas Organizatës Botërore Shëndetësisë ata sëmuren lehtë shërohen për rreth dy javë ndërsa atyre sëmuren rëndë mund t’u duhen tre deri gjashtë javë për t'u shëruar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG