Lidhje

SHBA: Vazhdon rënia e bursës


Bursa amerikane pati një ditë tjetër të vështirë të mërkurën, pasi Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara i presin “dy javë të këqija” me pandeminë e koronavirusit.

Të gjitha indekset kryesore, Dow Jones, Standard & Poors-500, dhe NASDAQ patën një rënie prej 4%.

Edhe indekset kryesore në Londër, Frankfurt dhe Paris ranë me 4 për qind, pas rënieve në tregjet aziatike.

Vlera e aksioneve ra pasi zoti Trump tha të martën se Shtetet e Bashkuara mund të kenë përpara “dy javë shumë të këqija”.

Shtëpia e Bardhë tha se deri në 240 mijë amerikanë mund të vdesin nga koronavirusi.

Ekspertët thonë se askush nuk mund ta parashikojë nëse apo kur vlera e aksioneve do të arrijë nivelin më të ulët, ata po i këshillojnë investitorët që të përqendrohen tek objektivat afatgjatë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG