Lidhje

Shkencëtarët vënë në kontekst komentet e Pres. Trump


Disa herë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, presidenti amerikan Donald Trump, që nuk ka diplomë në mjekësi apo shkencë, në konferencën e tij të përditshme për shtyp, ka sugjeruar një trajtim ose kurë të caktuar për COVID-19. Një koment që ai bëri të enjten, shkaktoi reagime të shumta. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carolyn Presutti u hedh një vështrim këtyre komenteve dhe pasojave të tyre.

Shkencëtarët vënë në kontekst komentet e Pres. Trump
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Kushdo që ka parë konferencat për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, e ka parë Presidentin Donald Trump të dalë nga tema. Ajo që ai tha këtë javë për dezinfektantët u interpretua ndryshe nga konservatorët dhe liberalët.

“E shoh që dezinfektanti e eliminon në një minute. Një minutë. "Dhe, a ka ndonjë mënyrë që të mund ta bëjmë diçka të tillë nëpërmjet injeksionit, brenda, ose thuajse një pastrim? Sepse shkakton një dëmtim të jashtëzakonshëm në mushkëri, kështu që do të ishte interesante të shihet ky opsion”, tha Presidenti Trump

Prodhuesit e dezinfektantëve, Clorox Bleach dhe Lysol paralajmëruan se “në asnjë rrethanë”, produktet e tyre nuk duhen gëlltitur ose injektuar.

Edhe mjekët reaguan.

"Megjithëse virusi është i ndjeshëm ndaj disa dezinfektantëve, nuk ka rregulla për këtë përdorim dhe pa dyshim që rreziku është më i madh se përfitimi”, thotë Dr. Todd Ellerin, drejtor i Sëmundjeve Infektive në klinikën “South Shore Health”.

Një ditë më pas Shtëpia e Bardhë nxorri një sqarim.

“Presidenti Trump ka thënë shpesh se amerikanët duhet të konsultohen me mjekët përsa i takon trajtimit të koronavirusit. Media e nxjerr pa përgjegjësi nga konteksti atë që thotë Presidenti Trump dhe nxiton me tituj negativë.

Ka shumë gjëra që komuniteti i shëndetësisë ende nuk i kupton lidhur me COVID-19. Shkencëtarët bien dakord se ndonjëherë ide jokonvencionale kthehen në trajtime, pas testimeve dhe studimeve.

Përsa i takon sugjerimit të Presidentit …

“Ta zëmë se përdorim rrezet ultraviolet ose thjesht një dritë shumë të fortë”, tha ai.

Është e vërtetë se teknologjia me rreze ultraviolet, po testohet në Singapor për të diktuar ethen tropikale, malarjen dhe goditjet në tru. NASA po studion se si drita mund të ndihmojë në lehtësimin e dhumbjes së kancerit.

Rreziku shfaqet kur presidenti hedh hipoteza në ekran para një publiku të frikësuar, thotë profesori i bioetikës, Arthur Caplan.

“Nuk besoj se presidenti e kupton që nuk mund të spekullojë, apo të hedhë ide të tilla kur ai ka një ndikim aq të madh tek sjellja e njerëzve”, thotë Drejori i Etikës Mjekësore në Universitetin e Nju Jorkut, Prof. Arthur Caplan.

“Ai është në një pozicion kur i gjithë vendi dhe pjesa më e madhe e botës, e ka vëmendjen tek ai”, thotë profesori.

Profesor Caplan thotë se zgjidhja është që më shumë mjekë dhe shkencëtarë të flasin në konferencat e shtypit, Presidenti Trump të jetë si trajneri dhe specialistët të japin ekspertizë.

Zgjidhja tjetër është ajo që Shtëpia e Bardhë po e bën tashmë: Të pakësojë konferencat për shtyp, duke shmangur kritikat ndaj presidentit. Konferenca 20 minutëshe e së premtes, ishte më e shkurtra. Dhe të shtunën nuk u mbajt një konferencë e tillë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG