Lidhje

Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19


Vaksina kundër koronavirusit mund dojë deri 18 muaj futet përdorim. Ndërkohë, shkencëtarët Britani po përpiqen identifikojnë mënyra tjera për luftuar virusin tek personat e infektuar. Oksford një ekip shkencor po përpiqet gjejë një kurë kundër COVID-it.

Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

një laborator periferi Oksfordit, një ekip kërkimor operon si grup gjuetarësh gjurmë një kure kundër COVID-it me ndihmën e inteligjencës artificiale.

Aktualisht ata po analizojnë një katalog me 12 mijë kimikate për parë si reagon virusi ndaj tyre.

Nëse eksperimenti rezulton ngjyrë blu thellë, kjo tregon se kanë identifikuar një kimikat mund ofrojë shpresa.

Medikamentet ata analizojnë kanë marrë aprovim për përdorim kundër sëmundjeve tjera dhe për modifikim kundër koronavirusit. Kjo nënkupton shkencëtarët mund shmangin provat klinike.

"Duhet mësojmë shumë gjëra. Mënyra e shpejtë për mësuar është duke analizuar proteinat e veçanta për zbuluar se cila është proteina do reagojë ndaj ilaçeve kundër COVID-19,” thotë Dr. Aude Echalier.

Deri tani provat me mjekime anti-virale nuk kanë ofruar shpresa. Por shkencëtarët britanikë këtë laborator kanë bindjen se një mjekim i zhvilluar për një sëmundje krejt tjetër mund ketë, thjesht rastësisht, përbërjen e duhur kimike lufton koronavirusin.

këtë mision, shkencëtarët i ndihmon mikroskopi i fuqishëm Britani, i njohur si Burimi i Dritës Diamantit.

"Po përpiqemi identifikojmë një përzierje kimikatesh kur ta përdorim tek pacienti, arrijë ndalë reaksionin biologjik shkakton virusi,” thotë Profesor Frank von Delft.

parë procesi i identifikimit ilaçeve reja kërkonte një dekadë, por situata e krijuar nga pandemia dhe mungesa e një vaksine i ka dhënë hov novacionit. Autoritetet kanë reaguar duke eliminuar pengesa burokratike duke u hapur rrugën kërkimeve mund rezultojnë kura dhe trajtime reja vëna zbatim kohë rekord.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG