Lidhje

Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve


Koronavirusi u ka marrë jetën mbi 244 mijë vetëve shkallë globale deri tani. Ndër viktimat e tjera epidemisë numërohen edhe aktivitete globale, kombëtare e lokale pezulluara, aktiviteti ekonomik i pezulluar shkallë botërore. Specialistët thonë se një tjetër viktimë e virusit do jetë një traditë ka zgjatur prej shekujshshtrëngimi i duarve përcjell respekt, mirëdashje e besim mes miqve e panjohurve. Por ky akt përcjell edhe mikro-organizme rrezikshme dhe ka ardhur koha për gjetur një mënyrë tjetër përshëndetjeje, thonë ekspertët e shëndetit publik:

Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Shtrëngimi i duarve e ka zanafillën si simbol paqeje, si dëshmi se personi që zgjat dorën, nuk ka armë fshehur pas shpine. rrjedhën e shekujve është bërë një simbol respekti e besimi.

"Mendoj nga kultura ndryshme dallojmë kaq shumë nga njëra-tjetra, shtrëngimi i duarve shërben si urë lidhëse bashkon dy individë dhe ia bën qartë personit tjetër se nuk ia do keqen. disa kultura kjo realizohet jo me kontakte fizike, por me gjeste tjera, me një përkulje, një përshëndetje,” thotë antropologu Craig Stanford.

kohët moderne, politika është e paimagjinueshme pa shtrëngimin e duarve:

"Shtrëngimi i duarve shihet si një përshëndetje burrërore, ndryshe nga gjeste tjera mund kenë nuanca femërore, ndryshe nga përkulja franceze, apo përkulja bëjnë shumë kultura aziatike. Shtrëngimi i duarve shihet si shenjë force e vitaliteti. Kur Presidenti Trump u takua me Presidentin francez, Emmanuel Macron shtrëngimi i duarve mori përmasat e një ndeshjeje fizike, kush do zgjaste shumë, kush do shtrëngonte fort,” thotë Dorothy Noyes, profesore e folklorit Universitetin Shtetëror Ohajos.

botën e sotme shkëmbimeve dixhitale shtrëngimi i duarve është bërë mishërim i akteve ndodhin prapa skenave apo jashtë shkëmbimeve fizike:

"Fotografët kapin momentin e shtrëngimit duarve kur arrihet një marrëveshje. Pra shtrëngimi i duarve është simboli fizik i arritjes diçkaje rendësishme, është aspekti vizual i përgjegjësisë dhe rëndësisë një akti,” thotë Profesore Noyes.

Problemi është se përveç simbolikës, shtrëngimi i duarve përcjell mikroorganizma rrezikshme, thotë mikrobiologu Charles Gerba.

"Një ndër problemet shoqërohen me shtrëngimin e duarve është transferimi i mikroorganizmave. Sa herë kollitesh apo teshtin, sa herë shkon banjo, mendoni pak se çfarë mikrobesh mbajnë duart. çdo moment njeriu mbledh mibrobe, sa herë prek një objekt, mbledh me duar rreth 50% mikrobeve sipërfaqes prek,” thotë mikrobiologu Charles Gerba.

"Viruset transferohen me shtrëngimin e duarve përhapen shumë shpejt. Mendoj se kjo është një mënyrë e shpejtë për përhapjen e sëmundjeve se sa teshtima,” thotë mikrobiologu Gerba.

fakt, sa herë shkencëtarët analizojnë se çfarë përmbajnë duart e njeriut, gjejnë një larmi bakteriesh e virusesh, shumë prej cilave rrezikshme. Higjena personale e individit është shumë e mangët se ç’e mendojmë, thonë mikrobiologët. Për këtë arsye, kushtet e koronavirusit, duket se shtrëngimit duarve i ka ardhur fundi. Tani njerëzimi duhet vendosë se me çfarë do ta zëvendësojë:

" thelb ky është një gjest simbolik, pra nuk ka rendësi nëse shtrëngon duart, përplas grushtet, apo bën diçka tjetër ka njëjtin kuptim. Na mbetet biem dakord se çfarë gjesti ri do zgjedhim për simbolizuar atë përfaqësonte shtrëngimi i duarve. Nuk ka rëndësi gjesti, por mesazhi ai përcjell,” thotë antropologu Tok Thompson.

Nuk do jetë e lehtë thyhet një zakon i krijuar prej shekujsh. Pak minuta pasi u bëri thirrje hollandezëve ndalin shtrëngimin e duarve për luftuar coronavirusin, Kryeministri Mark Rutte gjithë entuziazëm i shtrëngoi dorën kreut Qendrës Holandeze për Kontrollin e Sëmundjeve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG