Lidhje

Thaçi: Gjykata Kushtetuese të punojë pa trysni


Në Kosovë, presidenti Hashim Thaçi bëri thirrje që të mos ushtrohet trysni ndaj Gjykatës Kushtetuese, e cila i ka vënë vetes një afat deri më 29 maj që të shqyrtojë kushtetutshmërinë e dekretit të presidentit Thaçi për mandatarin e ri për formimin e qeverisë së Kosovës. Shqyrtimi i kushtetutshmërisë ishte kerkesë e lëvizjes Vetëvendosje pas rrëzimit të qeverisë së drejtuar prej saj. Kjo lëvizje kërkon zgjedhje të reja dhe vlerëson që është jokushtetuese ngritja e një qeverie të re pa fituesin e zgjedhjeve të tetorit të vitit të kaluar.

Thaçi: Gjykata Kushtetuese të punojë pa trysni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG