Lidhje

Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit


Nuk janë vetëm mjekët janë ekspozuar çdo ditë ndaj koronavirusit vdekjeprurës - gjithë punonjësit jo-mjekësorë spitale, përballen me njëjtat rreziqe. Korrespondentja Miaia Kay thotë se stafi jo mjekësor spitale përballet me realitetin e ashpër ditëve pandemisë.

Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Ndërsa infeksionet e koronavirusit vazhdojnë, mjekët dhe profesionistët e mjekësisë punojnë 24 orë për shpëtuar jetë.

Qyteti i Nju Jorkut është ndër prekurit - qindra vdesin çdo ditë nga virusi.

Por nuk janë vetëm mjekët ata e vënë veten rrezik.

Çdo ditë dal nga shtëpia, mendoj: "Do jem njëri prej tyre", sepse punoj qendër epiqendrës, qytetin e Nju Jorkut, një spital. Unë shoh një tendë ushtarake përpara spitalit, një tendë ushtarake brenda spitalit, korridore, dhe është një lloj frike", thotë Katie Kakhurashvili, asistente departamentin e ultratingujve spitalin Mt. Sinai.

Ka edhe vështirësi tjera për personelin e ndihmës spitale.

Transporti u problem. Autobuzët ishin rrallë dhe një moment, vendosa qëndroja një nga hotelet e qytetit, thotë Irakli Kvetenadze, specialist i rrjetit kompjuterit spitalin Mt. Sinai.

Për zvogëluar rrezikun e infektimit familjes tij, Kvetenadze pagoi për të qëndruar dy-javë hotel. Kur u e qartë se situata ishte e rëndë, spitali filloi japë paguajë faturat e hotelit për punonjësit e tij thelbësorë.

Një ditë e zakonshme për mua konsiston administrimin, zgjidhjen e problemeve rrjetin e kompjuterave; sigurimin e qasjes gjitha informacionet e pacientit; emailin dhe komunikimin për stafin e spitalit”.

Specialistja e ultratingujve Kakhurashvili, vlerëson faktin restorantet japin mëngjes dhe drekë falas për stafin e spitaleve. Ky gjest e përlot.

Isha radhë për marr një pica dhe një grua po ecte rrugë mu afrua dhe ofroi para. Donte blinte picën. I thashë se nuk ishte e nevojshme dhe se ishte e paguar. E falanderova dhe I thashtë se se donte, mund jepte donacione për spitalin”.

Jo gjithë punonjësit e spitalit kanë kontakt me pacientët me COVID. Por ato janë gjithë të rëndësishëm dhe - pa ta, ndikimi i pandemisë do kishte qenë shumë i zym.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG