Lidhje

Strategji të ndryshme nga fushatat e Presidentit Trump dhe demokratit Biden


Edhe pak muaj na ndajnë nga zgjedhjet presidenciale nëntorit. Por tani pandemia e koronavirusit po i pengon planet për tubime, fushata e kandidatit Donald Trump ka kaluar ofensivë, me shpenzime masive për reklama. Presidenti Trump po përdor gjithashtu ceremoni apo konferenca shtypi Shtëpi e Bardhë si mundësi për dhënë mesazhin e tij fushatës. Ndërkohë, rivali i tij demokrat, Joe Biden, po i kufizon udhëtimet dhe konferencat e tij shtypit. Korrespondentja jonë pranë Shtëpisë Bardhë Patsy Widakuswara u hedh një vështrim strategjive ndryshme po ndjekin kandidatët.

Strategji të ndryshme nga fushatat e Presidentit Trump dhe demokratit Biden
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

reklamat e fushatës Presidentit Trump shfaqet një kandidat ofensivë e sulmon rivalin e tij me një mesazh negativ.

Meqenëse tubimet e fushatës janë shtyrë për shkak pandemisë, zoti Trump po mbështetet tek reklamat dhe aktivitetet presidenciale betejën me rivalin e tij, kandidatin e pritshëm demokrat, Joe Biden, i cili kryeson shumicën e sondazheve.

njoftimin e politikës për Kinën Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se "Biden vazhdimisht Kinën mbi Amerikën”.

Ndërsa duke folur për infrastrukturën Atlanta, ai tha se: "Biden është i kënaqur i rëndon projektet me burokraci. Ndërsa ne duam gjërat bëhen”.

Ashtu si Presidenti Trump, edhe paraardhësit e tij kanë shfrytëzuar atë njihet si "Strategjia e Kopshtit Trandafilave", duke përdorur aktivitetet presidenciale Shtëpinë e Bardhë për nxjerrë pah arritjet e tyre një vit zgjedhor.

"Por nëse përdor një ngjarje si kjo, ose një konferencë për shtyp, ajo duhet ketë lidhje me një njoftim zyrtar. Nëse përdor 90 për qind kohës për sulmuar rivalin politik, atëherë kjo nuk është mënyra se si kanë vepruar presidentët e mëparshëm," thotë studiuesi i politikës Norman Ornstein.

Ndërkohë, kandidati Biden po i kufizon udhëtimet e fushatës dhe konferencat e shtypit, duke qëndruar shtëpinë e tij Delaware.

"Ekspozimi i kufizuar i zotit Biden, duke lejuar Presidentin Trump dominojë lajmet, fakt ka funksionuar mjaft mirë për kandidatin demokrat, sepse Presidenti Trump nuk është përqëndruar te mesazhi i tij, shpesh ka bërë gabime, duke thënë gjëra mund përdoren me efektivitet kundër tij," thotë Thomas Schwartz, i Universitetit Vanderbilt.

Sondazhi i fundit i Universitetit Quinnipiac e tregon kandidatin Biden me një epërsi prej 52 përqind kundrejt 37 përqind rivalit. Sondazhe tjera tregojnë një rezultat ngushtë.

Kjo, megjithëse fushata e zotit Biden ka shpenzuar shumë pak për reklama sesa rivali Trump.

Reklamat e kandidatit demokrat kanë theksuar kryesisht nevojën për bashkuar vendin kohë krize, duke nënkuptuar se zoti Trump nuk po arrin ta bëjë këtë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG