Lidhje

Pandemia detyron mbylljen e një prej bareve më të njohura në Uashington


Pandemia e koronavirusit ka ndikuar ndjeshëm tek aktivitetet sociale dhe argëtuese gjatë natës gjitha qytetet amerikane, përfshirë Uashingtonin. Por këtë javë një nga baret shquara Distriktit Kolumbias për mbi 25 vjet mbylli dyert e tij përgjithmonë. Korrespondenti i Zërit Amerikës Jane Bojadzievski ka përgatitur materialin.

Pandemia detyron mbylljen e një prej bareve më të njohura në Uashington
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Tani për tani, aktivitetet klubet e natës, për takuar njerëz rinj dhe për kërcyer janë pezulluar. Por, për një klub ikonë në rrugën 18, ato ditë i përkasin tani të shkuarës.

"Trashëgimia e klubit rrugën 18-të ishte se shërbeu si strehë r muzikantët dhe DJ. Ata ishin gjendje shpreheshin mënyrë krijuese dhe interpretonin", thotë Thomas Blondet, që ka qenë DJ atë klub.

"Është përfundimisht fundi i një epoke, sepse tani shumë muzikantë D.C dhe DJ nuk kanë ku luajnë muzikën e tyre. Nuk mund luajmë askund tjetër. Atje kishim liri krijuese", thotë Thomas.

Klubi rrugën 18-të ishte një nga shquarit për aktivitete argëtuese gjatë natës Uashington por pronarët e tij kanë frikë se ka ardhur koha për ta mbyllur.

Kur duhet jesh 2 metra larg, jesh me maskë, pa asnjë komunikim me banakierët klub, pa u argëtuar apo kërcyer, përse shkosh klub nate. Nuk ka fare kuptim", thotë Farid Nuri, bashkëthemelues dhe pronar i klubit rrugën 18-të.

Pas 25 vjetësh punë, jubileu i barit do festohej tetor.

Shprehja është institucionet nuk vdesin, ato evolojnë. Është koha ne evolojmë dhe kjo kohë është mjaft e përshtatshme. Sapo arritëm 25 vjetorin, goditi pandemia dhe na përfundon kontrata e qira. Është një mundësi për tu larguar kulmin tonë, thotë Farid.

Shpresa është se ky klub, ka qenë një vend grumbullimi për muzikantë, grupe argëtimi, DJ, dhe një vend për shfaqjet e modës, do kthehet Uashington, një formë re.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG