Lidhje

Shkup, dy partitë e mëdha synojnë formimin e qeverisë së re


Shkup, përpjekjet për formimin e qeverisë së re
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut pritet të mblidhet më 4 gusht, ndërsa nuk është bërë ende asgjë zyrtare lidhur me përpjekjet për forminin e koalicionit qeverisës. Sipas rrethanave paszgjedhore dhe numrave në parlament, asnjëra prej partive pretendente nuk e ka të lehtë ta formojë kabinetin qeveritar. Presidenti i vendit duhet t’ia japë mandatin më pesë gusht asaj partie që do të ketë siguruar shumicën prej 61 votash në parlament.

Shkup, përpjekjet për formimin e qeverisë së re
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG