Lidhje

Gratë afrikano-amerikane, një bllok i fuqishëm votues


Gratë afrikano-amerikane prej kohësh kanë qenë votuese besnike të Partisë Demokrate. Por për breza të tërë kjo besnikëri nuk u kishte sjellë përfitime të dukshme, pasi nuk ka pasur asnjë guvernatore afrikano-amerikane, vetëm dy senatore dhe disa dhjetëra ligjvënëse. Tani gratë afrikano-amerikane janë mobilizuar duke kërkuar vëmendjen e partisë për përkrahjen e tyre.

Gratë afrikano-amerikane, një bllok i fuqishëm votuesish
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Bev Jackson kujton kohën kur në kinema kishte dy hyrje të ndryshme: një për të bardhë e një për afrikano-amerikanë.

"Vite më parë njerëz si ne duhet të hynin nga dera e pasme në kinema. Por shiko sa kanë ndryshuar gjërat tani,” thotë zonja Jackson, kryetare për grupin afrikano-amerikan të degës së Partisë Demokrate në komunën Kob të Xhorxhias.

Komuna Cobb në Xhorxhia ku ajo zhvillon aktivitet në emër të Partisë Demokrate, është transformuar: nga një zonë periferike besnike e republikanëve, në një komunitet ku një numër gjithnjë e më i madh afrikano-amerikanësh po demonstrojnë fuqinë e tyre politike.

Një pjesë e madhe e kësaj fuqie politike vjen nga gratë afrikano-amerikane, të cilat po kërkojnë vëmendje më të madhe nga Partia Demokrate për besnikërinë që kanë treguar gjatë vitetve. Në zgjedhjet e fundit një numër rekord grash afrikano-amerikane konkurruan në mbarë vendin në zgjedhje për Kongres si dhe për struktura shtetërore e komunale.

Charisse Davis, Anëtare e këshillit të arsimit në komunën Kobb në Xhorxhia thotë se vendosi të vinte kandidaturë pasi fitorja e Presidentit Trump në 2016 e bëri të ndjehej se ishte përmbysur çdo gjë që besonte:

"Duke e ditur se distrikti ynë shkollor ka një shumicë nxënësish afrikano-amerikanë dhe duke qenë e vetëdijshme se këshilli nuk e reflektonte këtë fakt, e ndjeva për detyrë të vija kandidaturë për të shtuar zërin tim në këtë diskutim,” thotë zonja Davis.

Gratë afrikano-amerikane janë një armë e fuqishme në fushatën presidenciale të kandidatit Joe Biden. Disa prej tyre po përmenden si kandidate për nënpresidente.

Përpjekja për një larmi më të madhe racore nuk mungon edhe në radhët e republikanëve. DeAnna Harris, e para afrikano-amerikane që kryeson shoqatën e të rinjve republikanë në komunën Kob, thotë se përparësia e saj kryesore është të zgjedhë më shumë afrikanë-amerikanë si politikanë republikanë:

"Kur edhe ana jonë të jetë më e larmishme nga ana racore, bëhet më e lehtë të bisedosh me afrikano-amerikanë të tjerë. E shohin që dukesh si ata, njerëzit tërhiqen nga kjo,” thotë DeAnna.

Partia Republikane, duhet të duket po aq e larmishme sa Amerika, por tani nuk jemi ende në atë pikë, thotë DeAnna.

Dega e Partisë Demokrate në Xhorxhia ka besim se entuziazmi që po shfaqet këto muaj para zgjedhjeve do të japë rezultate. Në këtë entuziazëm, zëri i grave afrikano-amerikane dëgjohet qartë, thotë Bev Jackson:

"Ato po thonë: nuk keni për të na trajtuar më si vota të garantuara. Ne jemi një bllok votuesesh besnike dhe aktive, por nuk do të lejojmë të lihemi në harresë“.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG