Lidhje

Shtëpia e Bardhë dhe demokratët, në polemika mbi urdhrat ekzekutivë për ndihmën ekonomike


Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit demokratë u përfshinë dielën polemika, lidhur me urdhrat ekzekutivë Presidentit Donald Trump për zgjatur afatin e ndihmës ekonomike për dhjetra-miliona amerikanët kanë mbetur papunë nga pandemia e koronavirusit dhe për shtyrë pagesën e taksave për shumë nga punonjësit.

Kryetarja demokrate e Dhomës Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, e quajti veprimin e presidentit Trump dobët dhe jokushtetues”, një intervistë me televizionin Fox News.

Ajo tha se “do duhet kohë paratë përfundojnë xhepat e amerikanëvedhe i bëri përsëri thirrje Shtëpisë Bardhë për kompromis, lidhur me fonde reja për ndihmuar mbi 30 milionë amerikanët vazhdojnë jenë papunë, si edhe shtetet dhe organet lokale kanë nevojë për ndihma shtesë.

Sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin tha se urdhërat ekzekutivë Presidentit Trump nuk kishin qenë alternativa e tij e preferuar, por fajësoi zonjën Pelosi dhe kreun e demokratëve Senat, Chuck Schumer për dështimin e bisedimeve dyjavore për paketën e ndihmave për koronavirusin.

U kam thënë kurdo kenë një propozim, unë jam i gatshëm për bisedime”, tha ai, duke shtuar se Shtëpia e Bardhë është e hapur për dhënë shumë ndihmë për qeverisjen e shteteve dhe qeveritë lokale, “por jo një trilion dollarë”, siç kërkojnë demokratët.

Zoti Schumer një intervistë për televizionin ABC, i përshkroi masat e Presidentit Trump “ dobëta”, “ pazbatueshme dheshumë ngushta, mund ndihmojnë ekonominë amerikane dhe nevojat e miliona amerikanëve papunë.

"Nëse populli amerikan i sheh këto urdhëra ekzekutivë, do ta kuptojë se ato as nuk i afrohen zgjidhjes situatës”, tha ai.

negociatat e dështuara, demokratët kishin kërkuar afati i ndihmës javore prej 600 dollarësh, zgjatej deri fund vitit 2020, pasi skaduan fund korrikut.

Zoti Trump e shkurtoi atë shifër 400 dollarë dhe tha se shtetet duhet paguajnë 100 dollarë nga kjo shumë.

Shtetet nuk kanë fonde për një gjë tillë”, tha zonja Pelosi. Zoti Mnuchin u kundërpërgjigj duke thënë se shteteti kanë këto fonde nga paratë ua kemi dhënë”, përmes legjislacioneve mëparshme për ndihmë për koronavirusin.

Urdhërat ekzekutivë Presidentit Trump pritet sfidohen gjykata, pasi sipas ligjit amerikan, Kongresi duhet miratojë ligjet për shpenzime, megjithëse zoti Mnuchin tha se veprimet e tij ishin mar pas konsultimit me këshilltarët ligjorë.

Presidenti Trump i nënshkroi masat ekzekutive klubin e tij privat golfit Bedminster Nju Xhersit.

"Po ndërmarr veprim për dhënë 400 dollarë shtesë javë. Është një shumë bujare, por ne duam kujdesemi për njerëzit tanë. Nuk ishte faji ynë. Ishte i Kinës. Shteteve do t’u duhet mbulojnë 25 për qind kostos me fondet ekzistuese, si dhjetra-miliarda dollarët kanë dispozicion permes fondit ndihmave për koronavirusin”, tha ai.

shtunën, Presidenti Trump e shpjegoi uljen e kësaj shifre, me faktin shuma e re është ajo e nevojshme.

Kjo është një nxitje shumë e mirë rikthehen punë. Kjo është shumë tepër nga ç’ishte rënë dakord parë. Siç e dini, kishte vështirësi me shumën prej 600 dollarëshe, sepse fakt është jonxitëse”.

Presidenti i referohej argumentit republikanëve se disa raste shuma prej 600 dollarësh javë ishte e madhe nga sa do merrej nëse përfituesit e saj do punonin.

Por shifrat e papunësisë sugjerojnë se është ende e vështirë për shumë nga ata humbën punën nga kriza, ripunësohen. Nga miliona vendet e humbura punës , vetëm 42 për qind janë rikuperuar dhe shifrat e korrikut tregojnë se punësimi u ngadalësua krahasim me qershorin.

Presidenti Trump tha se do shyjë dhe pagesën e taksave për punonjësit amerikanë dhe fajësoi demokratët për mosarritjen e një marrëveshjeje.

Nuk menduam se do na duhej ta bënim këtë, sepse menduam se demokratët do ishin arsyeshëm. Por jo vetëm kanë qenë paarsyeshëm, por edhe qesharakë”, tha ai.

Zoti Trump tha se nëse fitonte zgjedhjet e nëntorit, ai do t’i falte këto taksa. Presidenti tha se administrata e tij do merrte gjithashtu masa amerikanët mos nxirren nga shtëpitë për shkak se nuk paguajnë dot qeranë ose kredinë.

Kandidadi demokrat për president, Joe Biden, i quajti urdhrat e presidentit “masa gjysmakedhe e akuzoi zotin Trump se po vinte pensionet rrezik madh, me shtyrjen e pagesës taksave përmes cilave financohen pensionet.

Por udhëheqësi i shumicës republikane Senat, Mitch McConnell tha përmes një deklarate se “amerikanët vështirësi kanë nevojë për veprim tani. Meqenëse demokratët i kanë sabotuar negociatat me kërkesa absurde nuk do ndihmonin punonjësit, unë e mbështes Presidentin Trump gjetjen e alternativave për t’u dhënë atyre ndihmë papunësie dhe lehtësi tjera për ata kanë nevojë shumë për to”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG