Lidhje

Qeveria  greke  masa të reja për koronavirusin në kufijtë me Shqipërinë


Kakavija

Qeveria greke njoftoi masa të reja kufizuese për të trajtuar shpërthimin e rasteve të koronavirusit në kufijtë e saj me Shqipërinë, të cilat bëhen detyruese pas 16 gushtit.

Sipas deklarimeve të zëdhënësit të qeverisë greke Aristotel Pelonis, të bëra të hënën pas një takimi të komitetit ndërqeveritar për pandeminë, është përcaktuar një regjim ditor prej 750 personash që do të lejohet të kalojnë në ditë në Pikën e Kakavijës dhe është bërë i detyrueshëm për të gjithë udhëtarët që hyjnë në Greqi nga Shqipëria testi molekular për “COVID 19”.


Sipas zëdhënësit të qeverisë greke “testi që duhet të rezultojë negativ, duhet të jetë kryer në Shqipëri 72 orë përpara udhëtimit në Greqi dhe koston e paguan vetë personi që kërkron të udhëtojë në Greqi”. Autoritetet greke, kanë kufizuar ditët e fundit lëvizjen gjatë natës në dy pikat e hapura kufitare me Shqipërinë atë të Kapshticës dhe Kakavijës, ndërkohë që tre pikëkalime të tjera mes te dy vendeve janë mbyllur.

Ditët e para të gushtit mijëra shqiptarë që punojnë e jetojnë prej vitesh në Greqi nisën të kthehen në Shqipëri për pushimet e verës, megjithë situatën e pandemisë. Ata janë të pajisur me lejeqëndrime dhe lejohet të lëvizin në kufijtë e të dy vendeve.

Masat më të fundit të autoriteteve greke të ndërmarra të hënën pritet të reduktojnë ndjeshëm tendencën e shqiptarëve për t`u kthyer nga Greqia për pushimet verore në Shqipëri. Kjo, pasi rikthimi i tyre në Greqi është bërë më i vështirë, nga kufizimi prej 750 personash që lejohet të hyjnë në ditë në Greqi dhe testi molekular i COVID 19.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG