Lidhje

Anulohet sezoni i vjeshtës i futbollit amerikan në nivel kolegji për shkak të koronavirusit


Ohio State wide receiver K.J. Hill (14) holds the trophy following the team's 34-21 win over Wisconsin in the Big Ten championship NCAA college football game, Dec. 8, 2019, in Indianapolis.
Ohio State wide receiver K.J. Hill (14) holds the trophy following the team's 34-21 win over Wisconsin in the Big Ten championship NCAA college football game, Dec. 8, 2019, in Indianapolis.

Divizioni i Dhjetë Universiteteve më mëdha të Shtetevet të Bashkuara në futbollin amerikan nuk do të zhvillohet këtë vjeshtë për shkak të shqetësimeve në lidhje me përhapjen e koronavirusit, duke u bërë divizioni i parë i sportit në nivel kolegji që merr këtë vendim.

Masa e paralajmëruar të martën vjen gjashtë ditë pasi divizioni që përfshin programet historike të futbollit amerikan të universiteteve si Universiteti Shtetëror i Ohajos, Universiteti i Miçiganit, Nebraskës dhe Universiteti shtetëror i Pensilvanisë, lëshoi një kalendar të rishikuar vetëm për këtë divizion që shpresonte se do ta ndihmonte në trajtimin e pengesave ose ndërprerjeve të mundshme të sezonit të shkaktuara nga Covid-19.

Por vendimi nuk ishte i befasishëm. Ditët e fundit ka patur shumë spekulime se divizioni i Dhjetë Universiteteve më të mëdha do të anulonte sezonin e futbollit në vjeshtë. Të hënën, trajnerët në të gjitha divizionet në nivel universiteti u përpoqën të kundërshtonin këtë prirje, duke u lutur publikisht për më shumë kohë dhe duke kërcënuar se do të gjenin një vend tjetër për të zhvilluar garat në vjeshtë.

"Shëndeti dhe mirëqenia mendore dhe fizike e studentëve tanë-sportistë kanë qenë në qendër të vëmendjes sonë gjatë shqyrtimit të çdo vendimi që kemi marrë në lidhje me aftësinë tonë për të ecur përpara", tha në një deklaratë Komisioneri i Divizionit të Dhjetë Universiteteve të Mëdha (Big Ten), Kevin Warren. "Me kalimin e kohës dhe pas shumë orë diskutimesh me Grupin e Punës për Sëmundjet e reja infektive dhe Komisionin e Mjekësisë Sportive të divizionit Big 10, u bë shumë e qartë se ka shumë pasiguri në lidhje me rreziqet e mundshme mjekësore për të lejuar studentët tanë-atletë që të garojnë këtë vjeshtë."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG