Lidhje

SHBA: Koronavirusi ndryshon funksionimin tradicional të politikës


SHBA: Koronavirusi ndryshon funksionimin tradicional të politikës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

nga mesi i marsit, pandemia e koronavirusit ka ndryshuar politikën amerikane, mënyrën e bërit fushatë dhe mbajtjes zgjedhjeve presidenciale 2020.

Siç njofton korrespondenti i Zërit Amerikës, Steve Redisch, mënyra tradicionale e bërit politikë Shtetet e Bashkuara kërcënohet nga koronavirusi, përfshirë shkuarjen qendrat e votimit, tubimet e zhurmshme dhe kuvendet e partive.

Tani po debatohet nëse kuvendet kanë peshë”, i tha Zërit të Amerikës, John Hudak, një ekspert fushatash dhe zgjedhjesh Institutin Brookings.

Do mungojë kolegjialiteti, prania e njëri-tjetrit, takimi kuvend i njerëzve nuk shihen aq shpesh, por nuk jam e sigurt sa rëndësi ka kjo për aktivitetin real një fushate zgjedhjesh”, thotë Karlyn Bowman, analiste e opinionit publik Institutin “American Enterprise”.

Ajo thotë se shumë amerikanë ende duan votojnë personalisht, por duan kenë edhe alternativën e votës me postë.

Historikisht njerëz votojnë me postë, i hedhin votat vetë, mendoj se është diçka interesante përgjithësi. Por kemi bëjmë me një territor panjohur”, thotë zonja Bowman.

zgjedhjet paraprake, disa shtete arritën t’i numërojnë kohë votat me postë, ndërsa i mbajtën qendrat e votimit hapura.

Por disa shtete, patën vonesa numërimin dhe çertifikimin e votave.

Për fat keq vendimi për votuar me postë erdhi papritur për shumë vetë. Nuk ishte bërë ndonjë planifikim afat-gjatë për skenarin e një pandemie ku njerëzit nuk dalin dot nga shtëpia. Por tani duhet menduar për këtë lloj situate dhe duhet vepruar shpejt dhe kjo metodë jetë efektive, duhet dalë me sukses herën e parë”, thotë zoti Hudak.

Presidenti Donald Trump ka thënë se votimi me postë nuk duhet zgjeruar, duke marrë si shembull disa raste sporadike mashtrimi.

Ai po përdor argumentin votuesit demokratë kanë shumë gjasa votojnë me postë sesa ata republikanë dhe kjo një mënyrë çuditshme i mobilizon republikanët, thotë analisti Kyle Kondik, i Qendrës për Politikë Universitetin e Virxhinias.

Ai thotë se amerikanëve do t’u mungojë një element jetik i fushatës këtë vit.

jesh politikan do thotë komunikosh nga afër me njerëzit, shtrëngosh duar, përqafosh. Mendoj se ndonjëherë Joe Biden është akuzuar se e tepron komunikimet me njerëzit, por ai njihet edhe si natyrë e ngrohtë afrohet me njerëzit. Sot nuk e bën dot një gjë tillë”, thotë zoti Kondik.

Është e qartë fushata e zotit Trump, ende po mbështetet tek kontaktet direkte. Fushata e zotit Biden, ka qenë shumë tepër virtuale. Do shohim se cila mënyrë funksionon. këto kushte nuk e di nëse do t’i hapja derën një panjohuri”, thotë zonja Bowman.

Një virus i vogël ka transformuar fushatën e vitit 2020, dhe politikën me cilën ishim mësuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG