Lidhje

Rusi, vazhdojnë protestat kundër arrestimit të ish-guvernatorit


Turma mëdha njerëzish dolën rrugët e qytetit rus Khabarovskut shtunën si pjesë e protestave shpërthyen pas arrestimit ish-guvernatorit Sergey Furgal. nga arrestimi i tij 9 korrik, banorët kanë demonstruar çdo ditë qytet, me një pjesëmarrje rritje ndjeshme gjatë fundjavës.

"Nuk jam dakord me kursin po ndjek qeveria. Kjo është një qeveri kriminale, ata plaçkisin qytetet dhe rajonet tona", thotë Elvira, një protestuese. "Jam kundër Moskës. E gjithë e keqja vjen nga Kremlini".

Guvernatori u arrestua nga oficerët federalë të zbatimit të ligjit nën akuza që kishin të bënin me disa vrasje në 2004 dhe 2005. Ai u dërgua në Moskë, ku do të qëndrojë në burg për dy muaj. Zoti Furgal, një anëtar i Partisë Nacionaliste Liberal-Demokratike i ka mohuar akuzat.

Protestuesit qytetin rus pranë kufirit me Kinën, 6,100 kilometra lindje Moskës, besojnë se akuzat e ngritura ndaj tij janë motivuara politikisht. Protestuesit Khabarovsk gjithashtu shprehen mbështetje për opozitën në Bjellorusi, ku zyrtarët e administrimit të procesit zgjedhor shpallën Presidentin autoritar Aleksandër Lukashenko si fitues të zgjedhjeve të 9 gushtit. "Jemi shumë të shqetësuar për ata (banorët e Bjellorusisë)", thotë Oleg, një biznesmen.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë njoftoi hënën se pas llogaritjes gjithave votave zoti Lukashenko kishte fituar 80.23 për qind votave dhe kandidatja kryesore e opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya 9.9 për qind tyre.

"Kurrë nuk kam qenë Bjellorusi, thjesht e kuptoj kemi një kaluar përbashkët historike, e cila na lidh", thotë Yelizaveta Lipatova, me profesion inxhiniere.

"Ndaj besoj se duhet ndjekim njëri-tjetrin nga afër, ta mbështesim e mos humbasim vëmendjen ndaj njëri-tjetrit. Mendoj se banorët e Bjellorusisë po bëjnë atë duhet dhe ne mund mësojmë shumë prej tyre".

Disa pjesëmarrës tubimit nuk dhanë mbiemrat e tyre nga frika se mos arrestoheshin. Aleksei Vorsin, shefi i fushatës rajonale Khabarovsk për udhëheqësin e opozitës ruse Alexei Navalny, u arrestua shtunën pasi thirrjeve për grevë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG