Lidhje

Erdogan: Turqia "nuk do të tërhiqet" nga ballafaqimi me Greqinë në Mesdhe


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha shtunën se Turqia nuk do tërhiqet para paralajmërimeve për sanksione dhe as para inkursioneve një territor cilin ajo e pretendon si vetin Detin Mesdhe, ku ajo dhe Greqia, anëtare e BE-, janë mbërthyer një ballafaqim mbi drejtat për shpim-kërkim një territor diskutueshëm.

Ministrat e Jashtëm Bashkimit Evropian thanë premten pas një takimi kërkuar nga Athina, se veprimet e Ankarasë, ishin antagoniste dhe rrezikshme.

Tensionet mes dy vendeve anëtare NATO-s, Greqisë dhe Turqisë janë shtuar këtë javë, pasi Turqia dërgoi një anije kërkimi, shoqëruar nga anije luftarake, për analizuar një zonë Mesdheun lindor, mbi cilën dyja vendet kanë pretendime territoriale.

"Ne nuk do përulemi kurrë përballë banditërisë pjesën tonë territorit. Nuk do dorëzohemi para gjuhës sanksioneve dhe kërcënimeve”, tha Presidenti Erdogan qytetin verilindor Rizës.

Anija e kërkimitOruc Reis”, ndodhet mes Qipros dhe ishullit grek Kretës, do vazhdojë punën deri 23 gusht, shtoi ai. Ajo është rrethuar nga fregatat greke dhe mërkurën anije luftarake dyja palëve u përfshinë një përplasje lehtë.

Ministrat e Jashtëm BE- biseduan një videokonferencë premten dhe thanë se lëvizjet e marinës turke do shkaktoninrritjen e gjasave për incidente rrezikshme”.

Ata thanë se keqësimi marrëdhënien me Turqinë, po sillte pasoja strategjike gjera për gjithë Bashkimin Evropian, përtej Mesdheut Lindor.

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë, kanë qenë shpesht mbushura me tensione. Mosmarrëveshjet kanë pasur bëjnë nga kufinjtë e pjesëve nënujore det dhe hapësirës ajrore, e deri tek ishulli i ndarë vija etnike i Qipros. vitin 1996, dy vendet pothuajse hynë luftë lidhur me përkatësinë e disa ishujve vegjël pabanuar Detin Egje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG