Lidhje

Koreja e Jugut: Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare


People wearing face masks to help protect against the spread of the coronavirus pray while maintaining social distancing during a service at the Chogyesa temple in Seoul, South Korea, Sunday, Aug. 23, 2020. (AP Photo/Ahn Young-joon)
People wearing face masks to help protect against the spread of the coronavirus pray while maintaining social distancing during a service at the Chogyesa temple in Seoul, South Korea, Sunday, Aug. 23, 2020. (AP Photo/Ahn Young-joon)

"Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare", tha drejtori i përgjithshëm i Qendrave koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Jung Eun-Kyeong tha se "rastet e reja po rriten në të 17 rajonet" në mbarë Korenë e Jugut.

397 raste të reja me COVID-19 të raportuara të shtunën vonë, përbëjnë kërcimin më të lartë ditor të rasteve që nga muaji mars.

Ministri i Shëndetësisë Park Neung-hoo tha të shtunën se kufizimet e reja në mbarë vendin, të cilat fillojnë të dielën, pasojnë nëntë ditë rritje tre-shifrore të rasteve me koronavirus.

Në mbarë vendin janë marrë masa për ndalimin e grumbullimeve të mëdha duke mbyllur kisha, klube nate, plazhe si dhe janë ndaluar tifozët të marrin pjesë në ngjarje profesionale sportive.

Zoti Jung tha se 841 raste të reja u gjurmuan përsëri në një miting antiqeveritar të mbajtur këtë muaj nga një predikues i krahut të djathtë që drejton Kishën Sarang Jell.

Një grup tjetër rastesh në Korenë e Jugut është gjurmuar në një Starbucks, thonë zyrtarët.

XS
SM
MD
LG