Lidhje

Jep dorëheqjen këshilltarja e Presidentit Trump, Kellyanne Conway


Kellyanne Conway, këshilltare e Presidentit Donald Trump, e njohur për debatet e saj me gazetarët, njoftoi dielën se do japë dorëheqjen për t’u përqendruar tek familja.

53 vjeçarja Conway, ka qenë krah zotit Trump fillim, duke menaxhuar fushatën e tij presidenciale vitit 2016, e ngriti atë postin fuqishëm botës.

Por katër vitet e fundit, ku ajo tregoi besnikëri palëkundur ndaj zotit Trump, përfshirë duke e mbrojtur presidentin në televizion dhe paraqitje jozyrtare para medias, kanë sjellë pasojat e tyre për këshilltaren e njohur për polemika forta, si dhe për përdorimin për herë parë shprehjesfakte alternative”.

Ndërsa fitoi reputacion si një nga mbrojtëset forta zotit Trump, bashkëshorti i saj, juristi i njohur George Conway, është një kritik i ashpër i presidentit, i cili vazhdimisht dhe pa ndrojtje pikëpyetje nëse presidenti është mendërisht i aftë kryejë detyrën.

"Do largohem nga Shtëpia e Bardhë fund këtij muaji”, tha ajo një deklaratë.

"Edhe George po bën ndryshime. Ne kemi mendime ndryshme për shumë gjëra, por jemi bashkuar për çka është e rëndësishmja: fëmijët”, vazhdon ajo.

Zonja Conway tha se katër fëmijët e tyre do fillojnë vitin e ri akademik distancë.

"Siç e dinë miliona prindër gjithë botën, ‘shkollimi i fëmijëve nga shtëpia’ do një shkallë vëmendjeje dhe vigjilence po aq pazakontë sa edhe vetë koha ku po jetojmë”, tha ajo.

"Tani për tani dhe për fëmijët e mi dashur, do ketë pak dramë dhe shumë prani mamaje”, shton zonja Conway.

Njoftimi i saj erdhi një ditë pasi vajza e saj 15 vjeçare Claudia shkruante Twitter se ndjehej edërrmuar nëna e saj do fliste kuvendin republikan dhe premtoi se do kërkonte shkëputjen ligjore (nga prindërit e saj) “për shkak viteve tëra me traumë dhe abuzim fëmijëri”.

Fakte alternative”

George Conway tha veçmas se do jepte dorëheqjen nga Projekti Lincoln, një grup me republikanë kundër zotit Trump, ai e themeloi, si edhe se do shkëputej tani për tani nga Twitter, rrjeti social ai e përdorte vazhdimisht për sulmuar presidentin.

Antipatia ishte reciproke: presidenti Trump e ka quajtur atëbashkëshortin nga ferri”.

Kellyanne Conway, u vu qendër vëmendjes vetëm disa ditë pasi zoti Trump mori detyrën, duke përdorur shprehjenfakte alternative”, duke mbrojtur pretendimin e diskredituar Shtëpisë Bardhë se turma për inaugurimin e presidentit 45-të Shteteve Bashkuara, ishte e madhe sesa ajo për inaugurimin e Presidentit Obama.

vitin 2017, ajo përmendi një sulm terrorist joekzistues, “masakra e Bowling Green”, si argument për mbrojtur masën e presidentit Trump për ndalimin e imigracionit.

Gjatë mandatit zotit Trump, zonja Conway u e njohur për përplasjet me median, shpesh duke gjetur një mënyrë për ndryshuar temë, ose thjesht duke u ankuar (r pyetjen).

Një juriste dhe anketuese, ajo vazhdoi mbetej postin e saj, ndërsa një numër këshilltarësh tjerë, janë detyruar largohen, kanë dhënë dorëheqjen, ose kanë lënë postin poshtëruar.

deklaratën e saj, zonja Conway e përshkroi periudhën Shtëpinë e Bardhë simarramendësedhe tha se ndjehej e nderuar, duke shtuar se vendimi për largim ishte i saji.

"Kjo është plotësisht zgjedhja ime dhe zëri im. Kur vijë koha do bëj njohura planet për ardhmen”, tha ajo.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG