Lidhje

SHBA: Kuvendi i republikanëve hapet me vlerësime për punonjësit e shëndetësisë dhe sulme ndaj kandidatit demokrat Biden


Presidenti Donald Trump dhe nënpresidenti Mike Pence, në skenën e Kuvendit Republikan në Sharlotë të Karolinës së Veriut.

Presidenti i Shteteve Bashkuara, Donald Trump zuri vend qendror hënën mbrëmje ditën e parë Kuvendit Kombëtar Republikan dhe menjëherë dërgoi sinjalin se mbrojtja e mënyrës se si e ka menaxhuar pandeminë e koronavirusit dhe krizën ekonomike pasoi, është thelbësore për fituar një mandat dytë.

Natën e parë Kuvendit Republikan, zoti Trump u shfaq Shtëpinë e Bardhë duke përshëndetur disa punonjës kujdesit shëndetësor, cilëtpërkundër pikëpamjeve shumë amerikanëvevlerësuan mënyrën se si ai e ka menaxhuar pandemine.

Jeni një grup i mrekullueshëm”, u tha zoti Trump disa punonjësve kujdesit shëndetësor dhe dy mbijetuarve nga COVID-19, janë shëruar nga sëmundja infektive, ka shkaktuar vdekjen e mbi 177,000 vetëve Shtetet e Bashkuara shumë se çdo vend tjetër botëssipas dhënave Universitetit Johns Hopkins.

Duhet ta zhdukim këtë virus kinez”, i tha Presidenti grupit mbledhur Shtëpi e Bardhë, duke pranuar kështu mesa duket se virusi përbën një kërcënim edhe për rizgjedhjen e tij për një mandat dytë. Askush atë grup nuk mbante maskë, apo distancë nga njëri-tjetri, siç kanë këshilluar specialistët e mjekësisë.

pas, Dhomën Diplomatike, zoti Trump përshëndeti gjashtë vetë ishin mbajtur peng vende huaja, cilët ishin lënë lirë pas përpjekjeve diplomatike Shteteve Bashkuara, gjatë presidencës tij.

Michael White, ishte mbajur për dy vjet Iran i tha Presidentit Trump: “Ju arritët nxirrnit nga ai burg. Ishte e mrekullueshme”.

Demokratët nxorrën një reklamë, duke vënë lojë Kuvendin Republikan, njëlloj siç vepruan republikanët javën e kaluar, ndërsa mbahej Kuvendi i Demokratëve.

Mirësevini Kuvendin Kombëtar Kaosit”, thotë zëri pas videos 30 sekondëshe, hapej me një pamje qendrës qytetit Sharlotë ku po mbahet një pjesë e aktivitetit.

Pasi Trunp po e përballon momentin e COVID-it me një paaftësi po shkatërron vendet e punës dhe keqmenaxhim vdekjeprurës, nxënësit dhe mësuesit janë lënë fatin e tyre, papunët janë lënë pa ndihmë, gjyshërit po vdesin vetëm dhe ekonomia po shkatërrohet”, thotë reklama.

Një numër republikanësh, shumica duke folur nga Auditoriumi Mellon, shumë pranë Shtëpisë Bardhë, vlerësuan presidentin Trump dhe bënë thirrje për rizgjedhjen e tij.

Djali i tij i madh, Donald Trump Jr., e përshkroi rivalin demokrat atit, ish-nënpresidentin Joe Biden, si përbindëshin e një moçali”, duke iu referuar qeverisë federale, si edhe një kërcënim ndaj demokracisë amerikane.

Ai i quajti demokratët, sipartia e trazirave, plaçkitjes dhe vandalizmit”, duke iu referuar protestave kundër padrejtësisë racore Shtetet e Bashkuara.

Amerika e Trump-it është vendi i mundësive”, deklaroi ai.

Për presidentin Trump, katër ditët e Kuvendit Republikan janë thelbësore, një shans përmes pushtimit ekraneve televizive bindë një numër mjaftueshëm votuesish amerikanë se ai e meriton një mandat dytë katërvjeçar, një kohë kur shumica e anketave tregojnë se votuesit nuk e miratojnë punën e tij si udhëheqës i vendit këto tre vjet e gjysëm.

Senatori Tim Scott flet në Kuvendin Republikan
Senatori Tim Scott flet në Kuvendin Republikan

Shumë votues kanë shprehur pakënaqësinë e tyre lidhur me presidencën kaotike zotit Trump dhe përgjigjen e tij pamjaftueshme ndaj pandemisë koronavirusit. tjerë janë lodhur me mijëra postimet e tij Twitter me sharje ndaj gjithëve atyre me cilët ai nuk është dakord, apo e sulmojnë atë.

Atij i mbeten 10 javë për bindur votuesit para zgjedhjeve 3 nëntorit, por anketat tregojnë se zoti Biden kryeson me një epërsi mesatarisht prej 7.6 për qind, sipas një analize anketash nga faqjaReal Clear Politics”. Megjithatë epërsia e zotit Biden është e vogël disa shtete pavendosura, edhe këtë radhë mund jenë vendimare për rezultatin e zgjedhjeve.

katër dekadat e fundit vetëm dy presidentë amerikanë nuk kanë arritur zgjidhen për një mandat dytë.

Presidenti Trump e humbi votën popullore vitin 2016 ndaj demokrates, Hillary Clinton me afro 3 milionë vota pak, por fitoi votat e Kolegjit Elektoral, i cili zgjedh presidentin, falë fitores me një diferencë vogël votash tre shtetePensilvani, Miçigan dhe Uiskonsinku zakonisht kanë fituar demokratët. Megjithatë sondazhet tregojnë se zoti Biden është avantazh treja këto shtete.

Presidenti amerikan zgjidhet përmes Kolegjit Elektoral, një formë jo e drejtpërdrejtë demokracie, ku rezultati përfundimtar përcaktohet nga fituesi secilin nga 50 shtetet, jo vota popullore.

herët hënën, mbi 300 delegatët u mblodhën Sharlotë Karolinës Veriut rirmëruan zotin Trump dhe nënpresidentin Mike Pence për një mandat dytë. Presidenti Trump u shfaq skenë për t’i falenderuar ata dhe i quajti zgjedhjet e 3 nëntorit rëndësishmet historinë e vendit”.

Ai u shpreh se e vetmja mënyrë demokratët fitonin ndaj tij, ishte përmes zgjedhjeve manipuluara, duke përdorur votimin me postë.

Ata po përpiqen vjedhin zgjedhjet, deklaroi zoti Trump, pa paraqitur prova. Ta zëmë se nuk dërgojnë fletë votimi lagjet republikane, shtoi ai.

Zoti Trump do shfaqet gjitha netët e Kuvendit kryesisht virtual, ku tani vëmendja zhvendoset Uashington. Pika kulmore do jetë fjalimin i tij i pranimit emërimit, enjten nga Shtëpia e Bardhë.

Senatori Tim Scott i Karolinës Jugut, i vetmi senator afrikano-amerikan dhe Nikki Haley, një indiano-amerikane dhe ish-ambasadore amerikane Kombet e Bashkuara, folën gjithashtu Kuvend.

Si president, zoti Trump, ka mbështetur me forcë drejtat për armëmbajtje, sanksionuara Amendamentin e Dytë Kushtetutës amerikane.

Por ndërsa shumë demokratë bëjnë thirrje për kufizimin e armëmbajtjes, republikanët e sollën këtë çështje qendër vëmendjes, me dy folës debatueshëm, Mark dhe Patricia McCloskey, një çift nga qyteti St. Louis i shtetit Mizuri, dolën para shtëpisë tyre me armë, ndërsa protestues lëvizjesBlack Lives Matter”, kalonin para shtëpisë tyre një demonstratë kundër padrejtësisë sociale qershor.

Ata thanë se ishin ndjerë kërcënuar nga protestuesit, por një prokuror St. Louis ngriti akuza ndaj tyre për përdorim paligjshëm armëve zjarrit.

Ish-ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley duke folur në Kuvendin Republikan.
Ish-ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley duke folur në Kuvendin Republikan.

“Donald Trump do ta mbrojë drejtën tuaj dhënë nga Zoti për mbrojtur veten dhe familjen”, tha Mark McCloskey.

Familjet tuaja nuk do jenë sigurta me programin radikal demokratëve”, tha gruaja e tij.

Javën e kaluar demokratët e mbajtën Kuvendin e tyre plotësisht nga distanca, me fjalime regjistuara ose drejtpërdrejta, për shmangur përhapjen e koronavirusit.

Delegatët republikanë Sharlotë iu nënshtruan matjes temperaturës dhe testimit për COVID-19. gjithëve u ishte kërkuar testoheshin para se niseshin nga shtetet e tyre dhe gjatë gjithë aktiviteteve të hënës, ata mbanin paisje mundësonin gjurminin e kontakteve. 336 delegatë u mblodhën Kuvend për emëruar zotin Trump për një mandat dytë.

Grumbullimi i republikanëve ishte shumë i vogël se sa kuvendet e mëparshme, megjithatë nuk ishte aq i minimizuar sa ai i demokratëve.

Zoti Biden, fjalimin për pranimin e emërimit për president nga partia e tij demokrate javën e kaluar, tha se zoti Trump kishte sjellë një "stinë errësirës Amerikë" cilën ai nuk kishte arritur kontrollonte pandeminë e kopronavirusit ndërsa miliona amerikanë kanë humbur vendet e tyre punës. "Ne do zgjedhim shpresën mbi frikën, faktet mbi trillimet, drejtësinë mbi privilegjin", tha Biden.

Zoti Trump pretendoi se tDemokratët kishin mbajtur kuvendin errët, zemëruar dhe zymtë hitsorinë amerikane”. Ai i akuzoi ata se “e kishin portretizuar Amerikën si një vend racist dhe tmerrshëm”.

Por ai nuk humbi kohë për sulmuar zotin Biden pasi delegatët hodhën votat për emërimin e tij.

Siç ka bërë edhe parë, zoti Trump e sulmoi rivalin e tij demokrat si një kukull majtës radikale, duke paralajmëruar se nëse ish-nënpresidenti zgjidhet nëntorëndrra juaj amerikane do vdesë”.

Republikanët e kanë quajtur kuvendin e tyreNderim për Historinë Madhështore Amerikane”. Fushata e zotit Trump tha se çdo natë do përfshijë fjalime nga udhëheqës politikë si edhe ngaamerikanë zakonshëm, historitë e cilëve janë mbushura me shpresë dhe patriotizëm”.

Tre ish-presidentët demokratë, Jimmy Carter, Bill Clinton dhe Barack Obama, bashku me emëruarin e demokratëve vitin 2004, ish senatorin John Kerry dhe kandidaten e demokratëve për preseidente zgjedhjet e vitit 2016 Hillary Clinton, mbajtën fjalim mbështetje zotit Biden kuvendin e demkratëve.

Por as ish-Presidenti Republikan George W. Bush dhe as kandidati republikan për president zgjedhjet e vitit 2012, Mitt Romney, i cili tani është senator i shtetit Jutas dhe një kritik i Presidentit Trump, nuk do mbajnë fjalime kuvendin e republikanëve.

Rreth 25 ish-ligjvënës republikanë shpallën mbështetjen e tyre për zotin Biden, ndërsa fillonte kuvendi republikan.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG