Lidhje

Përparësitë e poltikës së jashtme të Partisë Republikane ndjekin qendrimet e Presidentit Trump


Presidenti Donald Trump me zëvendës kryeministrin kinez, Liu He.

Fizionomia e politikës jashtme Partisë Republikane gjatë katër viteve fundit, është përcaktuar pothuajse tërësisisht nga qendrimet e Presidentit Donald Trump ndaj marrëdhënieve ndërkombëtare, përfshirë marrëveshje reja tregëtare, mosbesim ndaj organizatave ndërkombëtare dhe thirrje për reduktuar dislokimin e trupave amerikane vende tjera.

Për shkak pandemisë koronavirusit dhe rregullave distancimit, Partia Republikane këtë vit nuk hartoi një platformë re partie, e cila tradicionalisht paraqet një tablo zyrtare vizionit dhe përparësive partisë.

Megjithatë, partia tha përmes një rezolute u publike kuvendin e republikanëve Sharlotë Karolinës Veriut se nëse do kishte qenë gjendje mblidhej vitin 2020 për hartuar një platformë re, do kishte mbështetur “pa dyshim njëzëriprogramin e administratës Presidentit Trump.

Republikanët i kanë përqafuar objektivat e politikës jashtme Presidentit Trump, përgjithësisht udhëhequra nga parrulla e tij “Amerika e para”, ai e prezantoi gjatë fushatës vitit 2016 dhe e përsëriti hënën, një përmbledhje programit për një mandat dytë, u publike nga fushata e tij. Objektiva tjera politikës jashtme ishin riktheheshin trupat vend” dhe t’i jepej “fund mbështetjes tek Kina”.

Kina

Kina është bërë një nga temat qendrore politikës jashtme fushatën e vitit 2020, e theksuar edhe shumë nga lufta tregëtare e Presidentit Trump, si edhe pyetjeve lidhur me mënyrën se si e menaxhoi Kina pandeminë.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina nënshkruan fazën e parë një marrëveshjeje tregëtare janar, pas disa raundeve tarifash dhe kundër-tarifash me vlerë miliarda dollarë. Marrëveshja është paraqitur nga Partia Republikane si provë se presidenti mund t’i realizojë objektivat e tij tregëtare dhe pasoi një marrëveshje tjetër tregëtare nga administrata e Presidentit Trump për Amerikën e Veriut.

Megjithatë negociatat për një fazë dytë marrëveshjes tregëtare me Kinën, kanë ngecur. Zoti Trump tha korrik se marrëveshja ka shumë pak rëndësi për tani, për shkak asaj ai e quajti rolin e Kinës përhapjen e pandemisë koronavirusit dhe këtë muaj ai anuloi një raund ri bisedimesh tregëtare me Kinën, duke thënë se “nuk dua flas me Kinën këtë moment”.

Disa anëtarë Partisë Republikane i kanë bërë thirrje zotit Trump jetë edhe i rreptë me Kinën.

Edward Alden, studiues Këshillin për Marrëdhënie me Jashtë, tha se nëse zoti Trump rizgjidhet, ai parashikon presidenti bëhet edhe antagonist ndaj Kinës.

dyja partitë, por veçanërisht Partia Republikane, po e shohin tani Kinën jo vetëm si rivale ekonomike por edhe si një kërcënim rritje sigurie”, i tha ai Zërit Amerikës.

Synimet e programit presidentit Trump për mandatin e dytë, përfshijnë premtiminpër risjelljen nga Kina 1 milionë vendeve punës prodhim”, si edhe mosdhënien e kontratave federale për kompanitë i çojnë vendet e punës Kinë.

Afganistan

Programi i Presidentit për mandatin e dytë, premton edhendaljen e luftrave pa fund” dhe risjelljen e trupave amerikane, synime u bëjnë jehonë fushatës vitit 2016.

Trupa amerikane në Afganistan
Trupa amerikane në Afganistan


Por megjithëse zoti Trump e ka përsëritur shpesh dëshirën për t’u dhënë fund luftrave Irak, Siri dhe Afganistan, ai nuk ka arritur ta përmbushë objektivin për reduktuar numrin e trupave amerikane jashtë vendit.

Afganistan, zoti Trump ra dakord vitin 2017 për një rritje trupash me kërkesën e kryekomandantit atëhershëm amerikan Afganistan, gjeneral John Nicholson, duke e çuar numrin e tyre rreth 14,000.

Numri aktual i trupave atë vend është ulur 8,500, aq sa ishte kur Presidenti Trump mori detyrën vitin 2017, dhe fundmi presidenti ka paraqitur planet për tërheqje mëtejshme si pjesë e kushteve deri tani paplotësuara një marrëveshje mes Shteteve Bashkuara dhe talebanëve nënshkruar këtë vit.

Zoti Trump i ka mbrojtur përpjekjet e tij për diplomaci me talebanët, duke thënë një fjalim vitin 2019 OKB se “Shtetet e Bashkuara nuk kanë besuar kurrë idenë e armiqve përhershëm”.

Charles Stevenson, një profesor i politikës jashtme amerikane Fakultetin e Studimeve Avancuara Ndërkombëtare Universitetit Johns Hopkins, tha se kandidatët e dyja partive shpesh premtojnë pakësojnë nivelin e trupave por hasin vështirësi plotësimin e këtij premtimi, pasi marrin detyrën.

Tërheqja e plotë nga një rajon vjen me kosto”, përfshirë ato diplomatike dhe politike, tha ai.

Aleancat ndërkombëtare

Zoti Trump ka bërë një politikë jashtme shumë ndryshme se shumica e paraardhësve tij, duke vënë pikëpyetje publikisht vlerën e aleancave dhe organizatave ndërkombëtare, përfshirë NATO-n, Organizatën Botërore Tregëtisë dhe Organizatën Botërore Shëndetësisë.

Lidhur me NATO-n, zoti Trump ka argumentuar se shumë anëtarë saj nuk shpenzojnë sa ç’duhet për mbrojtjen për përmbushur angazhimet e tyre.


Vendet e NATO-s duhet pagujanë MË SHUMË, Shtetet e Bashkuara duhet paguajnë PAK. Shumë e padrejtë”, shkruante Twitter zoti Trump para një takimi nivelit lartë aleancës vitin 2018.

Kostoja ekonomike është shpesh një faktor kryesor qëndrimet e Presidentit Donald Trump për politikën e jashtme dhe ai ka ngritur pikëpyetje lidhur me kostot për bazat ushtarake amerikane përreth botës, përfshirë Japoni, Korenë e Jugut dhe Gjermani.

Presidenti është tërhequr nga disa marrëveshje ndërkombëtare kur ka marrë postin, përfshirë atë Parisit për klimën, Traktatin për Forcat Bërthamore me Rreze Mesme Veprimi dhe marrëveshjen bërthamore me Iranin.

Presidenti Trump nuk është druajtur angazhohet debate publike me një numër udhëheqësish botërorë, përfshirë ata Gjermanisë, Francës dhe Kanadasë.

Zoti Alden tha se programi i zotit Trump “Amerika e para” shpesh anon një polici saktë do përshkruhej si “Amerika e vetme”. Ai tha se nën zotin Trump, “Shtetet e Bashkuara e kanë braktisur tërësisht nocionin se aleatët dhe bashkëpunimi ndërkombëtar janë rëndësishëm”.

Zoti Trump e ka mbrojtur qëndrimin e tij, duke thënë Asamblenë e Përgjithshme Kombeve Bashkuara vitin 2019 se Udhëheqësit e mençur gjithmonë vënë popullin dhe vendin e tyre parët. E ardhmja u takon patriotëve”.

Koreja e Veriut

Ndërsa zoti Trump nuk u druhet mosmarrëveshjeve publike me udhëheqësit botërorë, marrëdhëniet e tij me ta, shpesht luajnë një rol rëndësishëm politikat e tij jashtme.

Kjo ka qenë shumë e dukshme me Korenë e Veriut. fillim presidencës tij, zoti Trump e quajti udhëheqësin e saj, Kim Jong Un “burri i vogël i raketave”, por pas tha për : “Kemi krijuar një marrëdhënie shumë mirë”.

Ata dy janë takuar tre herë dhe sipas njoftimebe kanë shkëmbyer paktën 25 letra personale.

takimin e parë nivelit lartë Singapor vitin 2018, dy udhëheqësit nënshkruan një marrëveshje për punuar drejtçnuklearizimit plotë Gadishullit Korean”, por nuk ranë kurrë dakord për detajet e saj.

Megjithë mungesën e detajeve, zoti Trump ka shënuar një fare suksesi takimet me Kimin. kur filluan takimet, Koreja e Veriut nk ka ndërmarrë teste madhore me raketa ose bërthamore.

Por prej muajsh, negociatat kanë ngecur dhe Koreja e Veriut nuk ka pranuar bisedojë. Kim tha janar këtij viti se është i përgatitur për një ngecje afatgjatë me Shtetet e Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG