Lidhje

Melania Trump flet në Kuvendin Republikan për pandeminë dhe protestat


Zonja e Parë e Shteteve Bashkuara, Melania Trump shprehu ngushëllimet martën për viktimat e pandemisë koronavirusit, një kontrast dukshëm nga bashkëshorti i saj, Presidenti Donald Trump, shpesh i minimizon pasojat e sëmundjes duke thënë se ajo do zhduket vetvetiu.

Dita e dytë e Kuvendit Kombëtar të Republikanëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

nga marsi, jetët tona kanë ndryshuar mënyrë drastike. U dërgoj ngushëllimet thella gjithë atyre kanë humbur njerëzit e dashur. Lutem për ata janë sëmurë ose po vuajnë”, tha Zonja e Parë fjalimin kryesor natës dytë Kuvendit Kombëtar Republikanëve nga Kopshti i Trëndafilave i Shtëpisë Bardhë.

E di shumë njerëz janë ankth dhe disa ndjehen pafuqishëm. Dua ta dini se nuk jeni vetëm, tha ajo.


Toni i fjalimit shënonte një kontrast dukshëm nga retorika politike karakterizoi pjesën madhe dy netëve para Kuvendit, ndërsa përkrahësit e zotit Trump sulmuan ashpër rivalin e tij demokrat, Joe Biden dhe vlerësuan mënyrën se si presidenti e ka menaxhuar pandeminë dhe efektin shkatërrues ka pasur tek ekonomia.

Duke treguar historinë e saj si imigrante erdhi nga Sllovenia si modele moshën 26 vjeçare dhe pas mori shtetësinë amerikane, Melania Trump mund ketë krijuar një lidhje me shumë njerëz pakënaqur nga politikat e shoqit kanë shënjestër imigrantët pa dokumenta.

Zonja e Parë shprehu mirënjohjen ndaj punonjësve shëndetësisë kanë trajtuar miliona njerëz me COVID-19.

Ju vini vendin parin dhe unë dhe bashkëshorti im ju jemi mirënjohës”, tha ajo.

Është frymëzuese shohësh se çfarë bëjnë njerëzit vendin tonë mrekullueshëm për njëri-tjetrin”, tha ajo Kuvendin e emëroi presidentin Trump për një mandat dytë.

Një kuvend kryesisht virtual

Kuvendi po mbahet kryesisht nga distanca, me folësit kryesorë Uashington, nga frika për përhapjen e koronavirusit. Disa nga folësit martën, përfshirë Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo fliste nga Jeruzalemi, vlerësuan veprimet e zotit Trump si president, ndërsa thjerë sulmuan demokratët për çështje nga ekonomia, tek politika e jashtme, tek ligji dhe rendi, e deri tek kontrolli i armëve.

Mënyra se si e ka menaxhuar Presidenti Trump krizën e koronavirusit, e rënda prej një shekulli, i ka rrezikuar shanset e tij për zgjedhjet e 3 nëntorit kundër zotit Biden. Anketat tregojnë se një numër i madh amerikanësh nuk e miraton mënyrën se si e ka menaxhuar Presidenti Trump krizën.

Zoti Biden i ka kundërshtuar pretendimet e zotit Trump se ai është një “president një kohë lufte” me virusin. Kandidati demokrat tha javën e kaluar fjalimin e emërimit se veprimet e presidentit janë pafalshme dhe një dështim udhëheqje.

fillim vitit, zoti Trump e minimizoi rrezikun e virusit, duke thënë se do zhdukej shpejt, një vlerësim e ka përsëritur edhe fundmi, përkundër asaj thonë ekspertët shëndetësorë qeverisë dhe universiteteve.

Zoti Trump ka vlerësuar kura paprovuara, ka premtuar se një vaksinë do gjendet parë sesa kanë parashikuar ekspertët dhe për muaj me radhë refuzoi mbante maskë publik. Kohët e fundit, ai e ka mbajtur here pas here maskën.

Trazira racore

Melania Trump diskutoi gjithashtu edhe për trazirat sociale Shtetet e Bashkuara, u ndezën pas vdekjes afrikano-amerikanit George Floyd 25 maj, duart e policisë.

Republikanët e kanë dënuar vdekjen e tij, por gjatë kuvendit i rezervuan sulmet kryesisht për demokratët, për cilët thanë se nuk duan t’i japin fund dhunës shkaktuar gjatë demonstratave kundër padrejtësisë racore.

"Ashtu si gjithë ju, edhe unë kam reflektuar për trazirat sociale vend. Është një realitet i ashpër për cilin ne nuk jemi krenarë. I inkurajoj njerëzit fokusohen tek e ardhmja, ndërsa vazhdojmë mësojmë nga e kaluara”, tha ajo.

"Megjithatë do doja t’u bëja thirrje njerëzve këtij vendi ndalojnë për një moment dhe t’i shikojnë gjërat nga gjitha kënvështrimet. I nxis njerëzit mblidhen një mënyrë civile, mënyrë punojmë dhe t’i respektojmë standardet e idealeve tona amerikane”, tha ajo.

"U gjithashtu thirrje njerëzve ndalin dhunën dhe plaçkitjen, po bëhen emër drejtësisë dhe mos nxjerrin përfundime nga ngjyra e lëkurës. vend shkatërrojmë, le reflektojmë për gabimet tona”, tha Zonja e Parë.

Një këshilltare e zonjës Trump, shefja e personelit Stephanie Grisham, tha para fjalimit se “çdo fjalë e fjalimit saj ishte e Zonjës Parë.

Melania Trump bëri thirrje për rizgjedhjen e shoqit duke thënë: “Ai nuk flet vetëm fjalë. Ai kërkon veprim”.

Thyerje e traditës

Zonja e Parë foli pas një mbështetjeje pazakontë për rizgjedhjen e zotit Trump nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, foli nga Jeruzalemi, ku ishte një mission diplomatik Izrael dhe Lindjen e Mesme.


Zakonisht kryediplomatët amerikanë nuk kanë luajtur rol zgjedhje dhe shihen si figura përfaqësojnë Shtetet e Bashkuara pa anësi politike marrëdhëniet me jashtë.

Një numër demokratësh e sulmuan zotin Pompeo prishi traditën e mosndërhyrjes fushatë. Kongresmeni Joaquin Castro, kreu i Komisionit Dhomës Përfaqësuesve për Mbikqyrje dhe Hetime tha se do ndërmerrte njëhetim plotëpër fjalimin e zotit Pompeo.

Sekretari i Shtetit, përmendi arritjet e politikës jashtme zotit Trump, duke thënë se “ky president ka udhëhequr nisma guximshme pothuajse çdo cep botës”.

Kreu i Departamentit Shtetit tha se zoti Trump kishte ulur tensionetme Korenë e Veriut megjithëse zoti Trump nuk e ka detyruar Phenianin heqë dorë nga programi i armëve bërthamore.

Ai vlerësoi zotin Trump për marrëveshjen e fundit mes Izraelit dhe Emirateve Bashkuara Arabe për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Natën e dytë Kuvendit, folën edhe dy fëmijët e udhëheqësit amerikan, Eric Trump, një drejtues i Organizatës Trump dhe Tiffany Trump, sapo është diplomuar për drejtësi. Ata thanë se babai i tyre e meriton edhe një mandat tjetër Shtëpinë e Bardhë.

Babai im ndërtoi një ekonomi zhvilluar një here dhe do ta bëjë përsëri. Babai im nuk u shmanget sfidave. Ai ka ëndrra mëdha për vendin”, tha Tiffany Trump.

Çdo ditë im atë lufton për popullin amerika. Jam krenar për atë po bën për vendin tone”, tha Eric Trump.

Folës tjerë

Senatori Rand Paul nga Kentaki dhe guvernatorja e Ajovas, Kim Reynolds, zyrtarë shtetesh dhe anëtarë partisë republikane, folën gjithashtu mbështetje zotit Trump.

Por një folëse, Mary Ann Mendoza, nëna e një oficeri policie, u vra nga një imigrant pa dokumenta po ngiste një kamion i dehur, u hoq nga lista e folësve, pasi inkurajoi ndjekësit e saj Twitter, lexonin një teori konspiracioni një pasuesi grupit QAnon, sipas cilës ka një komplot nga hebrenjtë për kontrolluar botën. Ajo e hoqi postimin Twitter dhe kërkoi falje.

fillim mbrëmjes, zoti Trump fali një grabitës bankash, i cili nga burgimi ka punuar për ndihmuar burgosurit integrohen jetën pas dënimit. Presidenti mori gjithashtu pjesë një ceremoni shtetësie për pesë imigrantë.

Për zotin Trump, katër ditët e kuvendit janë thelbësore, një shans përmes pushtimit ekraneve televizive bindë një numër mjaftueshëm votuesish amerikanë se ai e meriton një mandat dytë katërvjeçar.

Atij i mbeten 10 javë për bindur votuesit para zgjedhjeve 3 nëntorit, por anketat tregojnë se zoti Biden kryeson me një epërsi mesatarisht prej 7.6 për qind, sipas një analize anketash nga faqja “Real Clear Politics”. Megjithatë epërsia e zotit Biden është e vogël disa shtete pavendosura, edhe këtë radhë mund jenë vendimare për rezultatin e zgjedhjeve.

katër dekadat e fundit vetëm dy presidentë amerikanë nuk kanë arritur zgjidhen për një mandat dytë, Jimmy Carter vitin 1980 dhe George H.W. Bush vitin 1992.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG