Lidhje

Ujgurët frikësohen se Ankaraja po i nënshtrohet presionit të Pekinit


Ujgurët frikësohet se Akaraja po bie nën presionin e Kinës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Shumë ujgurë Kinës gjetën strehim Turqi pas goditjes Kina u bëri pakicave, kryesisht asaj myslimane flet gjuhën turke. Vëshguesit e përshkruajnë gjendjen e arrestuarve si kampe përqëndrimi. Ndërsa rritet presioni i Pekinit ndaj Ankarasë, refugjatët ujgurë frikësohen për ardhmen e tyre Turqi.

Gjatë një demonstrate fundit, aktivistët ujgurë u ankuan se tokën turke nuk mund ngrejnë zërin kundër Kinës.

herët policia arrestoi aktivistë për veshjen e bluzave me slogane mbështetëse për familjarët e arrestuar Kinë.

Policia na tha se jeni lirë por jo me këto bluza. Ne pyetëm përse? Oficeri tha, ‘nuk mundeni, mund t’i vishni mbrapsht’ duke na detyruar t’i veshim ashtu e duke ofenduar nderin tonë, nënat dhe vëllezërit tanë”, tha aktivisti ujgur, Mirzehmet Ilyasoglu.

Turqia është mes vendeve strehojnë numër madh refugjatësh ujgurë, shumica prej cilëve jetojnë Stamboll.

Poeti Abduurehim İmin Parach u shpërngul Stamboll para shtatë vitesh. Gruaja e tij ndodhet kampet e paraburgimit Kinë.

Ai frikësohet se kritikat e tij për Kinën e kanë bërë shënjestër autoriteteve turke.

Policia arrestoi një restorant dhe dërgoi prefekturën Sefakoy. dhanë një dokument dhe kërkuan ta firmosja. Tha: "Ky person është i lidhur me organizata janë kërcënim për Turqinë." Unë thashë se nuk kam asnjë lidhje me këto grupe dhe nuk do ta nënshkruaj”, tha poeti Parach.

Rastet si kjo janë pazakonta, thotë avokati i drejtave njeriut Ibrahim Ergin, i cili ndihmon aktivistët e kërkuar për ekstradim Kinë.

Njerëzit ndodhen paraburgim akuzuar për terrorizëm edhe pse nuk ka prova. Ne e dimë Kina po bën presion madh mbi ministrinë e punëve brendshme dhe jashtme dhe forcat e sigurisë. Gjatë komunikimit tonë me këto autoritete, na është thënë se deportimi i pesë deri dhjetë ujgurë do ta ndihmonte ekonominë dhe politikën turke", tha avokati Ergin.

Ish kryeministri Ahmet Davutoglu akuzoi qeverinë e Erdoganit se po sakrifikon ujgurët për forcuar lidhjet ekonomike me Kinën.

Presidenti Erdogan mohoi akuzat, duke thënë se Turqia ofroi strehim për dhjetra mijëra ujgurë.

Ndërsa publikohen lajme reja ashpërsimit Kinës ndaj Ujgurëve, ndryshe nga shumë vende tjera, udhëheqësi turk nuk I dënoi veprimet e Pekinit.

Heshtja po i trazon ujgurët.

Autoritetet heshtën; heshtja po frikëson. Nuk mund flas për ardhmen time. Edhe nëse flas, do shqetësohesha me mendime këqija sepse e ardhmja ime është errësirë”, tha aktivisti Abduurehim Imin Parach.

Zoti Parachi gjen paqe poezi.

Për vite ai nuk ka kontakt me familjen e tij, sikur edhe shumë ujgurë. E ardhmja jep pak shpresë për .

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG