Lidhje

SHBA: Komisioni i Kongresit reagon pasi sekretari Pompeo refuzon të dorëzojë dokumentat


Komisioni i Dhomës Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë njoftoi se ka filluar një proces për ta mbajtur Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo përgjegjës për fyerje komisionit, duke përmendur si argument refuzimin e tij për përmbushur një kërkesë për informacione lidhur me “keqpërdorimin e hapur politik burimeve departamentit.

Kreu demokrat i komisionit, Eliot Engel, përmendi gjithashtu edhe fjalimin e zotit Pompeo nga Jeruzalemi Kuvendin Kombëtar Republikan dhe tha se “ai ka shfaqur shpërfillje alarmuese për ligjet dhe rregullat për sjelljen e tij dhe për instrumentat ofron kushtetuta për parandaluar korrupsionin qeveritar”.

Muajin e kaluar komisioni i dërgoi një kërkesë zotit Pompeo për dokumentat ai u kishte dhënë republikanëve po hetonin mbi kandidatin demokrat për president, Joe Biden.

Një komision i Senatit i drejtuar nga republikanët, ka mbledhur informacione lidhur me birin e ish-nënpresidentit, Hunter Biden.

Hunter Biden është ish-anëtar i bordit kompanisë ukrainase energjisë, "Burisma". Kompania u vu qendër vëmendjes vitin e kaluar, gjatë hetimit për procesin e shkarkimit kishte si qëllim gjente nëse zoti Trump ushtroi presion papërshtatshëm ndaj qeverisë Kievit hapte një çështje do implikonte rivalin e tij zgjedhje.

"I dhashë zotit Pompeo mundësi mjaftueshme plotësonte kërkesën time për dokumenta, fillimisht e bëra para tre muajsh. Këto dokumenta i ishin dorëzuar ndërkohë senatit dhe refuzimi i tij për t’ia dhënë Komisionit Punëve Jashtme Dhomës Përfaqësuesve, bëri lëshoja një kërkesë detyrueshme”, tha zoti Engel një deklaratë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG