Lidhje

Spitali gjerman: Navalny ende në koma, por gjendja e tij po përmirësohet


Udhëheqësi i opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili dyshohet se është helmuar, ndodhet ende një koma artficiale, por gjendja e tij është e qëndrueshme dhe simptomat e tij po përmirësohen, thanë premten mjekët gjermanë po kujdesen për .

Zoti Navalny, një politikan dhe hetues korrupsioni, i cili është një nga kritikët ashpër presidentit rus Vladimir Putin, u sëmur ndërsa ishte duke udhëtuar për Moskë nga Siberia 20 gusht dhe aeroplani bëri ulje urgjente Omsk Siberisë.

Fundjavën e kaluar ai u transferua spitalin Charité Berlin, ku mjekët gjetën gjurmë një lënde bën pjesë grupin e substancave aktive quajtur frenues kolinesterazës trupin e tij.

44 vjeçari Navalny po trajtohet me antidotën atropinë. Spitali Charité tha se "ka pasur njëfarë përmirësimi simptomave shkaktuara nga aktiviteti i frenuesit kolinesterazës”.

Spitali Charite ku është shtruar Alexei Navalny
Spitali Charite ku është shtruar Alexei Navalny

"Megjithëse gjendja e tij mbetet serioze, nuk është rrezik jete. Megjithatë për shkak helmimit rëndë pacientit, është ende mjaft herët parashikohen efektet e mundshme afatgjata”, tha spitali.

Gruaja e zotit Navalny, Yulia e ka vizituar atë rregullisht spital dhe "Charité" tha se mjekët janë kontakt vazhdueshëm me .

Aleatët e zotit Navalny këmbëngulin se ai ishte helmuar me qëllim dhe thonë se Kremlini ishte pas këtij sulmi, akuza zyrtarët rusë i kanë hedhur poshtë sizhurmë e kotë”.

Ekspertët perëndimorë kanë tërhequr vëmendjen se është shumë herët nxirren përfundime lidhur me shkaqet mund kenë shkaktuar sëmundjen e zotit Navalny, por vënë dukje se Novichok, agjenti nervor i kohës sovjetike, u përdor për helmuar ish-agjentin rus Sergei Skripal dhe vajzën e tij Britani, ishte një frenues i kolinesterazës.

Mjekët rusë trajtuan zotin Navalny Siberi e kanë kundërshtuar mënyrë përsëritur përfundimin e spitalit gjerman, duke thënë se e kishin përjashtuar helmimin si diagnozë dhe se analizat e tyre për frenuesin e kolinesterazës, dolën negative.

Zoti Navalny u dërgua Gjermani për trajtim mjekësor pasi kancelarja Angela Merkel ofroi personalisht ai kurohej Berlin.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në konferencën e përvitshme për shtyp të verës, të premten më 28 gusht.
Kancelarja gjermane, Angela Merkel në konferencën e përvitshme për shtyp të verës, të premten më 28 gusht.

"Ne kemi detyrimin bëjmë gjithçka kjo sqarohet. Ishte diçka e drejtë dhe e mirë Gjermania tha se ishte e gatshme ta pranonte zotin Navalny. Dhe tani do përpiqemi ta sqarojmë këtë situatë me mundësitë kemi, janë kufizuara”, tha ajo konferencën e përvitshme verës për shtyp.

Kur ketë shumë qartësi për atë ndodhi, Gjermania do përpiqet sigurojë njëreagim evropianndaj çështjes, tha zonja Merkel. Ajo përmendi helmimin e Skripalit dhe vajzës tij, para dy vjetësh, çka bëri shumë vende evropiane dëbonin diplomatë rusë dhe anasjelltas.

Pas një takimi Berlin me homologët e tij nga 26 vende Bashkimit Evropian, Ministri i Jashtëm Heiko Maas theksoi se Rusia kishte detyrimin kryente një hetim detajuar, diçka e kanë kërkuar shumë vende.

"Rusia duhet kontribuojë shumë për qartësuar rastin Navalny, dhe hetimi presim ne nuk duhet jetë vetëm sa për larë gojën. Hollësitë e këtij akti duhet hetohen me hollësi dhe transparencë dhe përgjegjësit, direkt ose indirekt, duhet vihen para përgjegjësisë”, tha ai.

Deri tani, autoritetet ruse duket se nuk duan hetojnë lidhur me gjendjen e politikanit. Ekipi i zotit Navalny i bëri javën e kaluar një kërkesë Komitetit Hetues Rusisë, autoritetet ndërmarrin një hetim penal me akuza për atentat ndaj një figure publike dhe përpjekje për vrasje, por thanë se nuk kanë marrë përgjigje.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se ai nuk mendonte se kishte bazë për një çështje penale, përsa kohë nuk ishte përcaktuar plotësisht shkaku i gjendjes politikanit. Prokuroria e Përgjithshme e Rusisë tha enjten se një hetim paraprak filloi javën e kaluar, nuk ka gjetur shenjaveprimesh qëllimshme kriminalendaj zotit Navalny.

Përkrahësit e disidentit nuk janë befasuar nga reagimi i Kremlinit.

"Ata e kuptojnë çfarëdo hetimi bëhet do çojë Kremlin. Ata nuk po ndërmarrin një hetim penal, sepse do vijë momenti do duhet përgjigjen se cilat janë rezultatet e hetimit”, i tha agjencisë Associated Press premten Lyubov Sobol, një politikan i njohur i opozitës dhe një nga aleatët ngushtë zotit Navalny.

Ai shtoi se megjithëse gjendja e Navalny-t nuk ka sjellë protesta mëdha Rusi, ka trazuar indinjatën zjen atje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG