Lidhje

Engel: Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi në Uashington, pozitiv por duhet një zgjidhje politike


Kryetari demokrat i Komisionit Dhomës Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë tha se një zgjidhje përfundimtare e konfliktit, duhet përfshijë njohjen reciprove

Kryetari i Komisionit Dhomës Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë, Eliot L. Engel tha martën se rifillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë këtë javë Uashington, është një zhvillim pozitiv.

Por një deklaratë, anëtari demokrat i Kongresit tha se ndërsa nuk ka asgjë keqe rritet zhvillimi i tregëtisë dhe ekonomisë, “ky është një konflikt politik kërkon një zgjidhje politike”.

Shtëpia e Bardhë, po organizon takimin ka thënë se bisedimet do përqendrohen tek çështjet ekonomike.

një postim në Twitter enjten, Këshilltari i Presidentit republikan, Donald Trump për Sigurinë Kombëtare, Robert O’Brien nënvizoi rëndësinë e bisedimeve:

Mirëpres mbërritjen e Presidentit Vuçiç dhe Kryeministrit Avdullah Hoti nesër Shtëpinë e Bardhë. Këto diskutime rëndësishme do çojnë përpara paqen përmes bashkëpunimit ekonomik. Angazhimi i dy udhëheqësve për dialog do sjellë përfitime si për Serbinë, ashtu edhe për Kosovën,” tha zoti O’Brien.

Ligjvënësi Engel, thotë deklaratën e tij se një zgjidhje përfundimtare e konfliktit duhet përfshijë disa parime:

“Duhet sjellë si rezultat njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë. Duhet t’i hapë rrugën anëtarësimit Kosovës dhe Serbisë gjitha strukturat e Atlantikut Veriut, përfshirë Bashkimin Evropian dhe NATO-n. Dhe duhet t’i sigurojë Kosovës anëtarësim plotë Kombet e Bashkuara dhe organizata tjera rëndësishme ndërkombëtare, ecë përpara si çdo vend tjetër.

Por ai shton se një marrëveshje do t’i jepte fund konflliktit nuk duket ketë gjasa, duke shtuar se Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka kundërshtuar vënien e njohjes reciproke tryezën e bisedimeve.

Shtëpia e Bardhë ka thënë vazhdimisht se takimi do jetë për çështje ekonomike dhe një këshilltar i posaçëm i Presidentit Donald Trump, tha martën se bisedimet e kësaj jave do përqendrohen tek çështjet ekonomike dhe se Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë plan sekret apo paragjykim për zgjidhjen politike.

Është dorë palëve nëse duan apo jo ecin përpara dhe çfarëdo ketë thënë media, Shtetet e Bashkuara nuk kanë një plan sekret, nuk do kërkojnë diçka”, duke shtuar sepalët duhet jenë gjendje shënojnë përparim, mënyrë Shtetet e Bashkuara vazhdojnë t’i përdorin këto mekanizma mënyrë fuqishme, tha këshilltari i Presidentit Trump.

Ligjvënësi Engel, bashkëkryetar i grupit çështjeve shqiptare Kongres, thotë gjithashtu se nuk është vënë pothuajse aspak vend drejtësia për viktimat e spastrimit etnik, përdhunimeve dhe krimeve tjera luftës nga Serbia ndaj Kosovës.

“Duhet vihen para përgjegjësisë shkaktarët, mënyrë popujt e dy vendeve përqafojnë ardhmen”, thuhet deklaratën e zotit Engel.

Ai vlerësoi objektivin ka vendosur kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti për negociatat, për arritjen e një marrëveshjeje për njohje reciproke, pa rrezikuar tërësinë territoriale Kosovës”.

Pas shumë se dy dekadash armiqësie, shpresoj dyja palët angazhohen mënyrë konstruktive me njëra-tjetrën dhe se Shtetet e Bashkuara do veprojnë si një ndërmjetës i drejtë dhe i ndershëm për ndihmuar vendet përqafojnë dialogun dhe arrijnë paqen”, përfundon deklarata e zotit Engel.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG