Lidhje

Joe Biden denoncon Presidentin Trump për komentet që duket se nxisin votimin dy herë


Presidenti Donald Trump shkaktoi debat këtë javë, kur u duk se nxiti përkrahësit e tij votojnë dy herë: me postë dhe qendrat e votimit, për vënë provë sistemin zgjedhor dhe për garantuar vota e tyre llogaritet. Votimi shumë se një herë është i paligjshëm dhe komentet e presidentit u denoncuan nga kritikët, përfshirë nga rivali i tij demokrat, Joe Biden. Korrespondentja e Shtëpisë Bardhë, Patsy Widakuswara njofton nga shteti i zotit Biden, Delauer.

Biden denoncon komentet e Presidentit Trump për votimin
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Përkrahësit e zotit Trump ishin entusiazmuar gjatë një tubimi Uilmington të Karolinës Veriut, ku presidenti amerikan u duk se bëri një sugjerim debatueshëm, për votuar me postë dhe për shkuar pas një qendër votimi dhe ndoshta për votuar përsëri.

"Dhe nëse ditën e zgjedhjeve apo votimet para datës zgjedhjeve, vota nuk është llogaritur, shkoni votoni. Dhe nëse për ndonjë arsye, vota e dërguar arrin, nuk do mund ta llogarisin sepse do keni votuar njëherë. Por duhet siguroheni vota juaj llogaritet”, tha ai.

Zoti Trump, ka thënë parë se votimi me postë shkakton manipulim, e përsëriti mesazhin e tij, disa postime Twitter, për cilat rrjeti social tha se shkelin politikën e tij për Integritetin Qytetar, pasinxit njerëzit ndoshta votojnë dy herë”.

Votimi shumë se një herë është i paligjshëm Shtetet e Bashkuara. Shumë shtete po nxisin votimin me postë, si një metodë e sigurt dhe e parrezikshme gjatë pandemisë.

Komentet e zotit Trump u dënuan nga kritikët, përfshirë kandidatin demokrat për president, Joe Biden, e akuzoi Presidentin se po sabotonte sistemin zgjedhor amerikan.

Mendoj se qëllimi është krijohet aq shumë kaos saqë cilido qoftë rezultati i zgjedhjeve, ai vihet dyshim. Mendoj se kjo duhet jetë arsyeja e tij, sepse ai thotë dhe bën gjëra asnjë president amerikan histori nuk i ka bërë. Dhe gjithë ne mendojmë ‘ja edhe një gjë tjetër qesharake, e paligjshme ai thotë”, tha zoti Biden.

Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë Bardhë, Kayleigh McEnany e mbrojti deklaratën e zotit Trump.

Presidenti do qytetarët ta ushtrojnë drejtën e votës, jo t’u mohohet ajo. Këtë kishte parasysh me komentet bëri”, tha ajo.

Por zyrtarët e zgjedhjeve dhe analistët janë shqetësuar për efektin e mundshëm tek qendrat e votimit.

Mendoj se presidenti dhe sekretarja e shtypit nuk e kuptojnë se ç’kaos do shkaktonte paraqitja qendrat e votimit e atyre kanë votuar njëherë. Sepse qendrat a votimit nuk e kanë mundësinë merren me një fluks votash duhet verifikuar. Do thotë një proces i gjatë dhe radhë gjata. Dhe ata individë nuk do ta marrin dot atë informacion duan gjithsesi”, thotë Matthew Weil, drejtor i projektit për zgjedhje Qendrën Dypartiake për Politika.

Facebook tha se do t’i heqë nga postimet videot e komenteve zotit Trump për votimin dy herë, nëse postimet nuk shoqërohen me sqarime për rrezikun e manipulimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG