Lidhje

Trump kritikon mediat e demokratët mbi raportet se ai ka përçmuar trupat amerikane


Të dielën Presidenti Donald Trump mbrojti sërish mbështetjen ai u ka dhënë trupave amerikane ndërsa disa zyrtarë të administratës u rreshtuan krah tij pas raporteve se Presidenti kishte përçmuar ushtarët amerikane rënë Evropë dhe se nuk kishte pranuar vizitonte një varrezë amerikane gjatë një udhëtimi Francë 2018-n.

një artikull botuar enjten revistës “The Atlantic shkruhej se zoti Trump iu referua marinsave amerikane si "humbës" dhe se nuk kishte pranuar ta vizitonte varret e tyre një zonë pranë Parisit, nëntor 2018-s, për shkak shqetësimit se shiu binte atë ditë do t’i shpupuriste flokët. Presidenti e hodhi sërisht poshtë si pavërtetë një lajm tillë.

Të dielën Bloomberg raportoi se zoti Trump pas e kaloi kohën e lirë duke zgjedhur vepra arti ndodheshin rezidencën e ambasadorit amerikan Paris për t'i marrë me vetë Shtëpinë e Bardhë. Zyrtarët e Shtëpisë Bardhë nuk kanë bërë ende ndonjë koment mbi artikullin e Bloomberg-ut, citonte disa njerëz kishin dijeni mbi ngjarjen. Agjencia “Reuters nuk mundi ta konfirmojë raportin.

Presidenti Trump i cili po kërkon rizgjidhet pjesërisht për shkak mbështetjes tij zëshme ndaj ushtrisë amerikane, kritikoi ashpër demokratët dhe mediat dielën një postim Twitter:

"Ata do thonë gjithçka si gënjeshtrat e tyre fundit për mua dhe ushtrinë, me shpresën se diçka do mbetet ... por #MAGA e kupton!, shkruante Presidenti duke iu referuar mbështetësve tij mbështesin parullën e tij “Ta bëjmë Amerikën sërisht madhështore". Ish-Nënpresidenti demokrat Joe Biden, i cili do sfidojë zotin Trump zgjedhjet presidenciale 3 nëntorit, i quajti komentet e presidentit për ushtarët e rënë, "një turp" nëse janë vërteta, siç tha ai.

Gjatë një interviste për rrjetin televiziv CNN dielën sekretari për Çështjet e Veteranëve Robert Wilkie u bëri jehonë komenteve javës kaluar sekretarit Mbrojtjes Mark Esper, se zoti Trump i respekton trupa amerikane dhe se ai kurrë nuk kishte dëgjuar presidenti përçmonte ushtarakët amerikanë apo veteranët.

Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin gjithashtu mbështeti zotin Trump. "Presidenti ka qenë gjithmonë 100 për qind mbështetës i ushtrisë", u tha zoti Mnuchin gazetarëve Shtëpinë e Bardhë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG