Lidhje

Trump, Biden, përplasje për vaksinën


Presidenti i Shteteve Bashkuara Donald Trump ndërmori hënën një tjetër sulm verbal ndaj rivalit tij për zgjedhjet e 3 nëntorit, duke pretenduar se kandidatët demokratë për president dhe nënpresidente, Joe Biden dhe Kamala Harris “duhet kërkojnë menjëherë falje për retorikën e papërgjegjshme anti-vaksinë”.

Zoti Biden tha hënën se ai do donte kishte një vaksinë nesër, edhe sikur kjo t’i kushtonte rizgjedhjen. Por, shtoi ai, “nëse del një vaksinë e mirë, njerëzit do hezitojnë ta marrinsepse deklaratat e shpeshta keqinformuese presidentit dhe pavërtetat lidhur me virusin “po sabotojnë besimin e publikut”.

Ai ka thënë kaq shumë informacione nuk janë vërteta”, tha zoti Biden.

Zoti Trump, një konferencë për shtyp Shtëpinë e Bardhë tha se kundërshtim megënjeshtrat politike”, çdo vaksinë e miratuar nga qeveria federake për përdorim masiv, do jetëshumë e sigurt dhe shumë efektive”.

Presidenti Donald Trump në konferencë për shtyp të hënën më 7 shtator
Presidenti Donald Trump në konferencë për shtyp të hënën më 7 shtator

Kandidatët republikanë dhe demokratë i bënë komentet e tyre, ndërsa fushata presidenciale hyri fazën nxehtë gjatë fundjavës Festës Punës, një kohë kur, sipas dhënave Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, COVID-19 vazhdon shkaktojë vdekjen e rreth 1 mijë amerikanëve çdo ditë.

Zoti Biden shkoi hënën Pensilvani, një nga shtetet vendimtare për rezultatin e zgjedhjeve, bashku me presidentin e sindikatës AFL-CIO, Richard Trumka kryeqytetin e shtetit, Harrisburg.

Ish-nënpresidenti Biden, e ka akuzuar presidentin Trump se e ka keqmenaxhuar pandeminë, duke shkakatuar shumë pasiguri ekonomike dhe humbjen e miliona vendeve punës.

Zoti Trump, nga ana tjetër, e vlerësoi punën e administratës mes pandemisë, duke parashikuar një rimëkëmbje shpejtë ekonomisë amerikane dhe duke deklaruar se nëse zoti Biden, cilin ai e quajti një budalla”, fiton zgjedhjet “Kina do ta ketë dorë këtë vend”.

Zoti Trump e ka paraqitur veten si dikush i ka bërë rezistencë Kinës për çështjet e tregëtisë dhe duke kritikuar atë vend se ka lejuar koronavirusin përhapet shkallë globale.

Papunësia Shtetet e Bashkuara u ul 8.4% gusht, por ekspertët ekonomikë thonë se mund duhen muaj për një rimëkëmbje qendrueshme. Vetëm rreth gjysma e 22 milionë vendeve humbura punës nga pandemia, janë hapur përsëri.

Zoti Biden ka siguruar mbështetjen e tre sindikatave mëdha, cilat bashku përfaqësojnë qindra-mijëra punonjës gjithë vendin.

Zoti Trump e ka vënë theksin tek mbështetja e sindikatave përfaqësojnë oficerët e policisë dhe tek një mesazh përligj dhe rend”, mes demonstratave kryesisht paqësore dhe disa veprimeve dhunshme protestat, përgjigje vdekjeve afrikano-amerikanëve duart e policisë disa qytete.

Presidenti Trump po lufton gjithashtu për ruajtur mbështetjen e veteranëve dhe atyre shërbejnë ushtrinë amerikane, pasi një revistë duke cituar katër burime paidentifikuara, njoftoi se ai u ishte referuar marinsave amerikanë varrosur një varrezë amerikane pranë Parisit sihumbësdhedështakëdhe refuzoi vizitonte varret e tyre gjatë një udhëtimi vitin 2018 Francë.

Vetëm një kafshë do fliste ashtu”, tha ai hënën, i pyetur për artikullin e revistës “The Atlantic” konferencën për shtyp. Ai e cilësoi artikullin njëhistori rreme”, njerëz tjerë e kanë përgënjeshtruar.

Disa organe mediash, përfshirë Fox News, përgjithësi është pro zotit Trump, kanë konfirmuar element artikullit, duke iu atribuuar burimeve veta, cilat nuk i kanë identifukuar.

Kandidati demokrat për president, Joe Biden flet në një takim me udhëheqës të sindikatave, në Lankaster të Pensilvanisë
Kandidati demokrat për president, Joe Biden flet në një takim me udhëheqës të sindikatave, në Lankaster të Pensilvanisë

Zoti Biden u takua hënën Lancaster Pensilvanisë me tre punonjës sindikatash kishin shërbyer ushtrinë amerikane.

A mendoni se këta burra dhe gra janë dështakë?” pyeti zoti Biden.

Kandidatja demokrate për nënpresidente, senatorja nga Kalifornia Kamala Harris dhe nënpresidenti Mike Pence, vizituan hënën shtetin Uiskonsën, është një nga fushë-betejat ashpra për zgjedhjet.

Kandidatja demokrate për nënpresidente, Kamala Harris në Uiskonsi.
Kandidatja demokrate për nënpresidente, Kamala Harris në Uiskonsi.

Zonja Harris, aktivitetin e parë fushatës vetëm, u takua me punonjës elektrikë dhe biznesmenë afrikano-amerikanë Milluoki. Ajo u takua gjithashtu me familjen dhe avokatët e 29 vjeçarit afrikano-amerikan Jacob Blake, u godit me armë zjarri dhe u paralizua Kenosha Uiskonsit, prani fëmijëve tij.

Nënpresidenti Pence, vizitoi një impiant energjitik qytetin La Kros.

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence
Nënpresidenti amerikan, Mike Pence

Si Pensilvania, edhe Uiskonsëni, dy shtete tradicionalishte demokrate, ku zoti Trump fitoi vitin 2016, pritet jenë shtete vendimtare nëntor. Sipas anketave, zoti Biden kryeson me një epërsi lehtë dyja këto shtete.

Zoti Biden, ka një epërsi ngushtë edhe disa shtete tjera vendimtare, po ruaj avantazhin e tij tij ndaj zotit Trump anketa kombëtare, me rreth 7 për qind shumë.

Zoti Trump ka plan vizitojë këtë javë Karolinën e Veriut, Floridën, Miçiganin dhe Pensilvaninë.

Zoti Biden ka plan kthehet Pensilvani premten, kur si ai, si zoti Trump pritet përkujtojnë 10 vjetorin e sulmeve 11 shtatorit nga al-Kaida, Shanksvill, ku një avion u rrëzua ndërsa pasagjerët përpiqeshin merrnin kontrollin e tij.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG