Lidhje

Sipërfaqe rekord të djegura nga zjarret në Kaliforni


Zjarret kanë shkatërruar afro 810 mijë hektarë Kaliforni këtë vit, duke vendosur një rekord për këtë shtet, megjithëse ekipe shumta zjarrfikësish vazhduan luftonin me flakët temperatura përvëluese hënën sforcuan rrjetin elektrik dhe rrezikuan linin miliona vetë pa enregji elektrike.

Lynne Tolmachoff, zëdhënëse e Departamentit për Pyjet dhe Mbrojtjen nga Zjarri Kalifornisë, tha se është tronditëse ky rekord vendoset fillim sezonit zjarreve.

"Është nervozuese sepse shtatori dhe tetori janë muajt rrezikshëm historikisht për zjarret”, tha ajo.

Shifra e lartë ishte mbi 790 mijë hektarë vitin 2018.

Zjarrfikësit po bënin përpjekjet maksimale për kontrolluar flakët, para se erëra thata dhe nxehta parashikuara për ditët e ardhshme ta shtojnë rrezikun. Urdhra evakuimi u dhanë për komunitete tjera zona malore, ndërsa zjarri masiv përshkonte Pyllin Kombëtar Sierra.

zonën e Fresnos, zëvendës sherifët shkuan derë derë për t’u siguruar banorët po zbatonin urdhrat për t’u evakuuar. Zyrtarët shpresojnë zjarri mos afrohet Parkun Kombëtar Josemiteve.

Kaliforninë Jugore, ekipet po përpiqeshin shuanin disa zjarre, përfshirë një bllokoi rrugët malore Pyllin Kombëtar, Angeles.

Temperaturat gjatë ditës zonat e zjarreve iu afruan ose kaluan 40 grad. Temperatura Los Angeles arriti 44 gradë Celsius dielën dhe aty pranë Luginën San Fernardo u shënua një temperaturë rekord prej 49.4 gradë.

Ndërsa qyteti i San Fransiskos shënoi një rekord dielën me 37.7 gradë Celsius.

Operatorët e rrjeteve elektrike po u bëjnë thirrje banorëve ruajnë energjinë, ndërsa temperaturat jashtëzakonisht larta, po shkaktojnë përdorimin lartë energjisë për vitin. Temperatura ulëta priten martën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG