Lidhje

SHBA: Kongresi, thirrje Presidentit Trump të hetojë helmimin e Navalnit


SHBA, drejtuesit kryesorë demokratë dhe republikanë Komisionin e Punëve Jashtme Dhomës Përfaqësuesve i bënë thirrje Presidentit Donald Trump hetojë helmimin e udhëheqësit rus opozitës Aleksej Navalni.

një letër dërguar Presidentiit Trump, demokrati Eliot Engel, kryetar i komisionit dhe republikani Michael McCaul, numri dy i komisionit, i kërkojnë administratës nisë një hetim mbi sulmin ndaj zotit Navalni, duke thënë se mund jetë e nevojshme ndaj Moskës ndërmerren sanksione.

Aleksej Navalni, një kritik i njohur i Presidentit Vladimir Putin, u sëmur 20 gusht gjatë një fluturimi me avion brenda Rusi dhe pas u transferua Gjermani për mjekim.

Qeveria gjermane tha 2 shtator se rezultatet e toksikologjisë tregojnë se 44-vjeçari ishte helmuar me agjentin nervor Novichok stilit sovjetik.

Kremlini ka mohuar çdo përfshirje helmim dhe ka hedhur poshtë çdo akuzë për krim.

martën, përfaqësuesit e G-7s dënuan "helmimin e konfirmuar" Navalnit, sipas një deklarate lëshuar nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG