Lidhje

AstraZeneca rifillon provat për vaksinën


Gjigandi farmaceutik britaniko-suedez, AstraZeneca ka rifilluar provat eksperimentale për vaksinën kundër COVID-19, pasi mori autorizimin e kontrollorëve sigurisë, deklaroi kompania shtunën.

Provat klinike për vaksinën po zhvillon AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit, AZD1222, kanë rifilluar Britani, pas konfirmimit nga Autoriteti Rregullator për Mjekësinë dhe Shëndetësinë”, tha kompania një deklaratë.

Studimet fazat e fundit vaksinës mundshme kompanisë AstraZeneca për COVID-19, u pezulluan përkohësisht martën ndërsa kompania hetonte nëse një sëmundje “e pashpjegueshme” e një vullnetari ka marrë vaksinën, ishte një efekt anësor i saj.

Kompania tha se “procesi i saj standard i kontrollit, shkaktoi një pauzë vaksinimit për analizuar dhënat e sigurisë dhe se ndalja e testimit është një "veprim rutinë, duhet ndodhë sa herë ka një sëmundje ndoshta pashpjegueshme ndonjë nga testimet, ndërkohë bëhen hetime për t'u siguruar integriteti i testimeve".

Vaksina e AstraZenecas është një nga nëntë mundshmet kanë hyrë fazën e tretë provës ndër njerëz gjithë botën.
Muajin e kaluar AstraZeneca filloi rekrutonte 30 mijë vetë Shtetet e Bashkuara për studimin masiv saj për këtë vaksinë e cila po testohej para ndërprerjes edhe grupe vogla Brazil dhe vende tjera Amerikës Jugut.

Shtetet e Bashkuara, eksperti i lartë i sëmundjeve infektive Anthony Fauci tha premten se vetëm vitin e ardhshëm jeta mund t’i rikthet normalitetit para-pandemisë. Por gjithçka do varet, sipas tij, nga fakti nëse vaksina kundër koronavirusit do jetë dispozicion deri fund këtij viti. Zoti Fauci i tha rrjetit televiziv MSNBC se "shpërndarja e vaksinës, mbrojtja apo vaksinimi i shumicës popullsisë, ka ngjarë mos ndodhë deri mes ose fund vitit 2021".

Ndërkohë disa spitale SHBA kanë refuzuar një pjesë furnizimit tyre me Remdesivir, ilaçi përdoret për luftuar COVID-19, prodhuar nga Gilead Science. Lajmi u konfirmua premten nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

Nga 6 korriku deri 8 shtator, sistemet shëndetësore publike shtetërore dhe lokale pranuan rreth 72 për qind Remdesivirit ofruar nga ky departament, konfirmoi një zëdhënës premten për agjencinë e lajmeve “Reuters”.

Qeveria ka udhëhequr masat për shpërndarjen e ilaçit, por kjo përpjekje skadon fund muajit. shtunën SHBA u regjistruan shumë se 6.4 milionë infektuar me COVID-19 dhe shumë se 193 mijë vdekur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG