Lidhje

SHBA: Rikthehen kinematë nën qiell të hapur


SHBA: Rikthehen kinematë nën qiell të hapur
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Kinematë n qiell hapur, ku njerëzit shohin filma nga makina e tyre, ishin një pjesë e rëndësishme e jetës amerikane vitet '60. Kinematë me ajër kondicionuar sollën falimentimin e shumicës tyre. Por me mbylljen e kinemave nga pandemia e koronavirusit, ato qiell hapur po rikthehen.

Për muaj tërë, pandemia ka privuar amerikanët nga kënaqësia e filmave ekranin e madh kinemave.

Por megjithëse nuk po dalin shumë filma rinj këto kohë, ka ende një vend ku njerëzit mund shkojnë shohin filma, pa u rrezikuar. Është një traditë e kthyer nga e kaluara: kinemaja nën qiell hapur.

Një kinema e tillë ndodhet qytetin Stephens shtetin e Virxhinias. Largësia prej një orë e gjysëm nga Uashingtoni, nuk po i frenon shikuesit.

Vija këtu shpesh kur isha e vogël, dhe pëlqen shumë. Kishte vite nuk vija, por doja kthehesha dhe shikoja si ishte”, thotë Carmen Smith.

Është vërtet këndshëm sepse je përjashta. Ekrani është shumë i madh se sa një kinema zakonshme”, thotë Javan Jackson.

Dikur kishte mijëra kinema tilla Shtetet e Bashkuara, por tani kanë mbetur vetëm disa qindra.

Por ato vazhdojnë ekzistojnë, kanë rëndësi për komunitetin.

Kinemaja është një ikonë lokale si thuash dhe ne shijojmë filmat dhe atmosferën krijohet”, thotë Christine Ashcroft.

Menaxherët e kinemave thonë se këto kinema distancimi fizik është i natyrshëm, sepse gjithë ose rrinë makina, ose përjashta me tenda.

Një gjë ka ndryshuar është vizitorët e dëgjojnë zërin përmes radios, sepse autoparlantët çdo vend parkimi mund transmetojnë COVID-in.

Disa nga altoparlantët e zakonshëm, janë mbuluar. Zakonisht mund t’i lidhësh dhe t’i vësh makinë, por ato janë nga i njëjti material si disa paisje këndeve lojrave dhe mund bëhen pika transmetimi”, thotë Jim Kropp, menaxher i kompanisë.

Por me rihapjen e kinemave mbyllura, mbetet shihet nëse nostalgjia e kinemasë nën qiell hapur do vazhdojë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG